Dušan Mišík: Zlodějské kauzy světa a demokracie

KOMENTÁŘ

(aneb boj mravních hodnot poslankyně a výroková logika)

6. července 2025 - 07:00

Když se hlasovalo o důvěře vládě v souvislosti s bitcoinovou kauzou, paní poslankyně opustila hlasovací místnost. V následném rozhovoru paní poslankyně za STAN uvedla, že „…kdyby výsledek hlasování závisel pouze na jejím hlasu, určitě by se přiklonila k vládě, protože všechny zlodějské kauzy světa jsou pro ni méně důležité než demokracie“. (Pozri: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-s-poslankyni-stan-naiclerovovou-ktera-pri-hlasovani-o-neduvere-nechtela-hlasovat.A250619_092846_domaci_kop) 

Dle mého názoru byl projev jejího postoje někde uprostřed na škále statečnosti a zbabělosti. Osobní mravní spor poslankyně byl veden mezi tím, aby se přiklonila k poslanecké věrností straně i koalici, nebo dodržela slib poslance, kde se zavázala hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak to vyžaduje Ústava České republiky.

Výše uvedené hodnocení statečnosti odpovídá v rovině obecně abstraktní. Když však přejdeme do roviny konkrétně historicky jedinečné a vezmeme v úvahu pět mrtvých v kauze DOZIMETR, pak její jednání se více přiklání ke statečnosti než ke zbabělosti; a více ke svědomí a vědomí poslance než ke stranické disciplíně.

 

Umění politického kompromisu chytré horákyně a výroková logika

Výrok paní poslankyně „...kdyby výsledek hlasování závisel pouze na jejím hlasu, určitě by se přiklonila k vládě, protože všechny zlodějské kauzy světa jsou pro ni méně důležité než demokracie“ přímo vybízí k procvičení výrokové logiky.

 

Co nám vlastně paní poslankyně řekla?

Zlodějské kauzy světa jsou pro ni méně důležité než demokracie. Uvedená věta obsahuje dva soudy:

A.     Demokracie je důležitá

B.     Zlodějské kauzy jsou méně důležité (zlodějina je tolerována)

Jelikož se hlasovalo o důvěře vládě kvůli její bitcoinové kauze, není nesprávné, když „…všechny zlodějské kauzy světa…“ převedeme na termín zlodějské kauzy vlády, lidově řečeno – zlodějina vlády.

Porovnejme slova poslankyně z pohledu různých variant výroků.

 

 

Pravdivost výroku poslankyně – konjunkce

Vláda má vládnout, pokud brání demokracii a současně toleruje zlodějské kauzy vlády. Vládu podržím svým hlasováním, pokud bude bránit demokracii a současně tolerovat zlodějské kauzy vlády.

Negace výroku – konjunkce

Vláda nemůže vládnout, pokud neobhajuje demokracii a současně netoleruje zlodějské kauzy vlády. Vládu nepodržím svým hlasováním/nehlasováním, pokud nebude bránit demokracii a nebude tolerovat zlodějinu.

 

Pravdivost výroku poslankyně – disjunkce

Vláda má vládnout, pokud brání demokracii nebo toleruje zlodějinu. Vládu podržím svým hlasováním, pokud bude bránit demokracii nebo bude tolerovat zlodějinu.

A.     Demokracie je důležitá

B.     Zlodějské kauzy jsou méně důležité (zlodějina je tolerována)

U disjunkce výroků A a B je výrok vzniklý jejich spojením pravdivý, pokud je pravdivý alespoň jeden z výroků. U výroku paní poslankyně to znamená, že bude podporovat vládu, pokud budou splněny oba požadavky, ale také stačí splnit pouze jeden ze dvou požadavků. Buď bude bránit demokracii i tolerovat zlodějinu současně, nebo bude jenom bránit demokracii bez tolerování zlodějiny, nebo jenom tolerovat zlodějinu bez toho, že by bránila demokracii.

Negace výroku

Vláda nemůže vládnout, pokud neobhajuje demokracii nebo netoleruje zlodějinu. Vládu nepodržím svým hlasováním/nehlasováním, pokud nebude bránit demokracii a nebude tolerovat zlodějinu. Také pokud nebude bránit demokracii bez tolerování zlodějiny, nebo nebude tolerovat zlodějinu, přičemž nemusí bránit demokracii.

Vážení čtenáři, nemáte dojem, že přichází období, kdy obrana demokracie a svobody slova už není tak důležitá a zlodějské kauzy některých vládních činitelů se více tolerují? To znamená, že se stávají důležitější než obrana demokracie?

 Pravdivost výroku poslankyně – implikace

Jestliže vláda brání demokracii, pak může tolerovat zlodějinu. Vládu podržím svým hlasováním/nehlasováním, pokud bude bránit demokracii, a pak může tolerovat i zlodějinu.

A.     Demokracie je důležitá

B.     Zlodějské kauzy jsou méně důležité (zlodějina je tolerována)

Negace výroku: Vláda nemůže vládnout, pokud neobhajuje demokracii, i když toleruje zlodějinu. Vládu nepodržím svým hlasováním/nehlasováním, když nebude bránit demokracii, ale bude tolerovat zlodějinu.

Zatím je paní poslankyně přesvědčená, že vláda brání demokracii, takže je přípustné vládě tolerovat i zlodějské kauzy světa.

 Pravdivost výroku poslankyně – ekvivalence

Vláda brání demokracii právě tehdy, když toleruje zlodějinu. Vládu podržím svým hlasováním/nehlasováním, protože brání demokracii právě tehdy, když toleruje zlodějinu. Připomínám, že tento text je cvičením autora na výrokovou logiku a tento poslední výrok přinejmenším „trhá uši“. U negace ekvivalence to však vyzní jinak.

A.     Demokracie je důležitá

B.     Zlodějské kauzy jsou méně důležité (zlodějina je tolerována)

Negace výroku: Právě tehdy, když vláda nebrání demokracii, tak právě tehdy netoleruje zlodějinu. Vládu nepodržím svým hlasováním/nehlasováním, protože právě tehdy, když nebude bránit demokracii, nebude tolerovat ani zlodějinu.

Když výrok otočíme, dostaneme větu, že když vláda nebude tolerovat zlodějinu, nebude ani bránit demokracii. Negací poslední věty dostaneme, že vláda, aby mohla bránit demokracii, musí tolerovat všechny zlodějské kauzy světa, tedy i ty své. Praktický závěr: demise vlády nepřipadá v úvahu a odvolání vlády hlasy poslanců rovněž ne, protože toleruje zlodějinu a tím brání demokracii. Kouzelné věci nám poskytuje tato výroková logika. Nemyslíte, že v rámci obrany demokracie by bylo záhodno, aby se vláda začala výrokovou logikou zabývat, se zámyslem ji zakázat používat, případně ji nedoporučit vyučovat na školách.

 O demokratičnosti vlády

Premiéra na jeho předvolební kontaktní kampani chrání početná skupina policistů z řad Policie ČR, Městské policie, policejních těžkooděnců a osobní ochranky v civilních oděvech. Sám sebe považuje za demokrata a slušného člověka. Tak početná skupina ochránců však tuto jeho představu neguje. Aristoteles ve svém díle Politika uvádí, že tyranie Ortagorova a jeho synů v Sikyónu se udržela sto let. Premiér není tyran, a přesto ho lid nenávidí, vyjma jeho stoupenců. V mobilních telefonech a obrazovkách počítačů se objevují stovky, možná i tisíce obrázků, vtipů a videí zobrazujících premiéra jako legrační figurku.

Dále Aristoteles uvádí: tyran Kypselos v Korintu vládl třicet let. Celkově tyranida Kypselovců trvala sedmdesát tři let. Kypselos byl po dobu své vlády bez tělesné stráže. Přitom pro tyranii je příznačné, že tyran má tělesnou stráž složenou z cizího království, protože vlastním strážcům nemůže věřit. Krypselos totiž i když byl tyran, pečoval o rozvoj království a vytváření takových podmínek, aby se lidu v něm žilo dobře.

Takže se naskýtá otázka, proč miláčka lidu, demokrata a úspěšného premiéra, jak o sobě na mítincích rád mluví, musí chránit tak početná a drahá ochrana? Nezískal moc, jako tyran, ale jako politik zvolený v demokratických volbách, i když mírně cinknutých. Samozřejmě dostaneme odpověď, že je to kvůli ruské propagandě a ruskými penězi zaplacené malé skupině lidí. Lidé z opozice říkají, že žádnou finanční podporu z východu nedostávají. Podle mého, i kdyby jim někdo nějakou podporu nabízel (což se sice nestane, ale kdyby), budou mít dost rozumu, aby ji odmítli, protože provalení takové věci by je nadobro ideologicky a politicky zničilo.

O té správné fialové straně a stoupencích této strany politického spektra se to říct nedá. Ze západu proudí hodně peněz různým neziskovým organizacím, médiím, školám a nevím komu ještě. To jsou však ty „demokratické“ peníze podporující blaho lidu a prosperitu České republiky.

Tolik k demokratičnosti vlády a demokratičnosti politického systému, ve kterém jsou tolerovány zlodějské kauzy světa včetně našich politiků. Vzkaz pro nesouhlasící čtenáře. Bylo to pouze cvičení na výrokovou logiku a nemuselo se úplně povést. To by však čtenářům nemělo bránit se v této disciplíně zdokonalovat studiem a cvičením.

 

Závěr

Demokracie a tolerování zlodějských kauz světa by neměli být slučitelné. Správná demokracie by měla zlodějinu potírat. Pokud se jí to nedaří pak to není vláda lidu, skrze lidi a pro lidi. Ale je to vláda zlodějů, mafiánů a vlastizrádců.

 

Dušan Mišík

Psáno pro Prvnizpravy.cz

 

 



Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 23%
transparent.gif transparent.gif
Ne 64%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif