Jan Skopeček: Zvýšení úrokových sazeb není překvapení, ČNB neměla jinou možnost

KOMENTÁŘ

ČNB neměla ve světle rychle rostoucí míry inflace v posledních měsících příliš mnoho jiných možností než přistoupit k razantnějšímu růstu úrokových sazeb.

1. října 2021 - 07:00
Míra inflace je výrazně nad cílem ČNB a pokud nechceme, aby se prostřednictvím vyšších inflačních očekávání stala vysoká míra inflace trvalým jevem, muselo k tomuto kroku dojít. Období rekordně nízkých úrokových sazeb nemohlo trvat věčně. Je dobře, že ČNB projevila svoji nezávislost a nedala na nevyžádané rady ministryně financí Schillerové, která vyzývala ČNB, aby nedělala nic.

Vysoká míra inflace ale není žádný pozitivní ekonomický jev, se kterým bychom se měli smířit. Vyšší úroky sice prodraží obsluhu státního dluhu, ale to je cena za šílené hospodaření této vlády, které musíme jednou zaplatit. ČNB svůj díl odpovědnosti dnes splnila. Je škoda, že Babišova vláda jde opačným směrem a včera schváleným rozpočtem na příští rok s obřím deficitem chce inflaci dál rozdmýchávat. Po volbách rozpočet přepracujeme, aby více odpovídal ekonomické realitě.

Jan Skopeček


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif