Zbořil: Popraviště z roku 1621 by vhodně doplnilo Mariánský sloup

politika

<< VIDEO >>  Nejenom  Mariánský sloup, nejenom Marie Terezie v Dejvicích, nejenom Radecký na Malostranském náměstí, ale i popraviště by na Staroměstském náměstí  bylo hezkým doplňkem do diskuse o smyslu českých dějin, říká Zdeněk Zbořil.

Zbořil: Popraviště z roku 1621 by vhodně doplnilo Mariánský sloup
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
8. února 2020 - 03:20

Tento týden, byla nejočekávanější událostí hlasování v americkém Senátu o obžalobě prezidenta Trumpa, vše dopadlo podle očekávání a Donald Trump tak jistě získal další body do letošní volební kampaně. Ukrajinu navštívil americký ministr zahraničí Mike Pompeo a dal na srozuměnou, že USA se nebudou, alespoň přímo vměšovat do sporu Ukrajina-Rusko. A u nás nejen, že se likvidují památníky a pamětní desky, ale budou se stavět nové, tak se dočkáme sochy Marie Terezie nebo znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

A co vy na to všechno pane Zbořile?

„Impeachment, o který usilovali demokrati ve Spojených státech, se ukázal marný. O tom se ale vědělo dopředu, jenom si naši někteří politici a velká část politických komentátorů nechtěli spočítat kolik demokratů a republikánů v Kongresu, případně Senátu je a neustále snili o tom, že čtyři nebo šest republikánských reprezentantů se postaví proti svému prezidentovi, to bylo takové podlehnutí české představě o politické morálce ve Spojených státech,“ upozorňuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Z návštěvy Pompea v Kyjevě vyplynulo, že Ukrajina si musí vztahy s Ruskem vyřešit sama a Krym zůstane ruský…

„Vztahy mezi Ukrajinou a Spojenými státy doznávají určité změny, které si neuvědomovali a neuvědomují někteří ukrajinští politici, ale u nás už vzniká nějaká nervozita, zda ta návštěva nebyla nějakým rozchodem  ale to si myslím, že ne. Ukrajinský problém nezmizí, ale bude na nějakou dobu uložen k ledu. A připomněl bych poznámku Michaila Saakašviliho, že se Ukrajina rozpadne,“ komentuje Pompeovou návštěvu v Kyjevě Zdeněk Zbořil.

Pomníky a pamětní desky mizí, ale staví se nové a co takhle na Staroměstské náměstí postavit popraviště z roku 1621…

„Že asi Mariánský sloup  na Staroměstském náměstí bude, tak to je alespoň pro mě důkazem toho potácení se českých politiků na poli historie velmi neobratně, protože kdyby chtěli, tak na Staroměstském náměstí, které symbolizuje 1000 let naší státnosti, tak tam musí postavit i to dřevěné popraviště z roku 1621 a to by hezky Staroměstské náměstí uzavřelo a samozřejmě to doplnit hlavami těch popravených a umučených  a to vše by vhodně dokončilo příběh Staroměstského náměstí.

Nejenom  Mariánský sloup, nejenom Marie Terezie v Dejvicích, nejenom maršálek Radecký na Malostranském náměstí, ale to popraviště by na Staroměstském náměstí  bylo docela  hezkým doplňkem do diskuse o smyslu českých dějin,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.czfoto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?