Svátek má: Gabriela

Zprávy

Velikost textu:

Rusko varovalo námořnictvo USA před provokacemi v Černém moři!

Rusko varovalo námořnictvo USA před provokacemi v Černém moři!

Lodě amerického námořnictva mají právo vstoupit do Černého moře, ale Rusko neponechá bez odpovědi žádné možné provokace související s narušením svých teritoriálních vod, uvedl ve čtvrtek admirál RIA Novosti Vladimir Komojedov.

Ilustrační foto
7. prosince 2018 - 07:20

Ten v letech 1998 až 2002 velel ruské černomořské flotile.

CNN předtím uvedla, že se USA chystají vyslat jednu ze svých válečných lodí do Černého moře po incidentu u břehů Kerčského průlivu. Podle televize zaslal velitel amerických ozbrojených sil žádost ministerstvu zahraničí, aby Turecku oznámilo jejich plány.

„Nikdo nezakazuje Spojeným státům plavit se v Černém moři, podle Montreuxské úmluvy mohou tam zůstat až na 21 dní, takže mi není jasné, k čemu se tam Američané chystají - vždyť mají velmi blízko, ve Středozemním moři, svoji šestou flotilu. A jak budou podporovat i Ukrajinu je rovněž nepochopitelné, pravděpodobně je to jen další politické prohlášení," řekl Komojedov.

Zároveň admirál poznamenal, že Rusko neponechá nepotrestané možné provokace amerického námořnictva a bude se bránit, pokud by americká loď nelegálně vstoupila do teritoriálních vod Ruské federace.


„Pokud však vstoupí do našich teritoriálních vod, znamená to, že porušují státní hranice, budou potrestáni - a tak by měli držet své zbraně pevněji, aby se všechno nedostalo," uvedl.

Vše se točí okolo ukrajinské provokace z 25. listopadu, kdy tři lodě Ukrajiny narušily ruské teritoriální vody a následně byly zadrženy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)