Afghánské Vánoce nezklamaly, krvavá nadílka nechyběla

zprávy

Se Štědrým dnem jsem si pomyslel: Jakýpak dárek přinesou 24.prosince povstalci afghánské vládě a lidem z  NATO?, píše  komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Afghánské Vánoce nezklamaly, krvavá nadílka nechyběla
Exploze v Kábulu 24.prosince
27. prosince 2018 - 06:20

Neboť partyzáni se vždy snažili pohostit ve svátečný den okupanty a jejich kolaboranty darem plným krve, výbuchů a hvízdajících kulek. Bylo by tedy slušností Talibánců (nebo zuřivců z bojůvek Islámského státu), aby též Štědrý den oslavili masakrem.

Nezklamali, připomíná publicista a spisovatel František Roček.

Dobrá zpráva

Afghánci jako občané islámského státu, mají nějakého Ježíška na háku. Byl to pro ně všední den. Proto jedna z prvních mediálních zpráv afghánského Štědrého dne byla, že jeden šmudla se vykašlal na válčení v řadách Islámského státu a „připojil se k mírovému procesu ve východní provincii Nangarhar  v okrese Achin.“ Terorista, jenž odešel do důchodu, řekl, že útoky prováděl na pokyn cizinců, kteří vedou místní skupiny Islámského státu.

Když jsem tuto příznivou zprávu dočetl, šel jsem do světa koupit šunku a pivo.

Čaj s rumem a masakr

Když jsem si odpoledne dal trochu čaje s rumem, juknul jsem se opět na Štědrý den v Afghánistánu. V hospodářských zprávách nebylo nic moc, nějaký ministr přiletěl na kus řeči do Kábulu z Pákistánu, a konečně něco trochu zajímavého: Byl zaznamenán v Kábulu výbuch a střelba.

Podle prvotní zprávy bylo slyšet výbuch poblíž komplexu vládních budov. Očití svědci uvedli, že sebevražedný atentátník odpálil výbušninu poblíž komplex budov, kde sídlí afghánské agentury a ministerstva. Probíhají boje mezi militanty a bezpečnostními silami. Incident potvrdil Basír Mujahid, mluvčí policejního velitelství v Kábulu.



Ke zprávě byla přiložena fotografie náhodného chodce z mobilu. Z fotografie bylo zřejmé, že před zdmi střežených objektů se vyhodil do vzduchu v autě sebevrah. Výbušný pšouk smetl stráž u vchodu do objektu. Do objektu potom vběhla skupinka partyzánů, aby tam komunikovala s lidmi po svém pomocí kalašnikovů…

Byla to jediná konkrétní fotografie z místa útoku. Během dne se objevilo několik dalších fotografií z nic neříkající módní přehlídky – hlídky v neprůstřelných vestách postávají před slušivými auťáky se slušivými samopaly, kterým někteří říkají automatické pušky.

Útok probudil vánoční bojovou pohotovost. Afghánské jednotky a jednotky NATO netušily, zda útoků nebude více. Propukly šťastné bojově - pohotovostní Vánoce plné nervozity.

Počítání skóre

Ve štědrovečerní zprávě policejní mluvčí nejprve řekl, že útok skončil po téměř 10 hodinách a bylo zabito nejméně 28 lidí a dalších 20 bylo zraněno. Později bylo v Čechách upřesněno, že útok si vyžádal nejméně 43 mrtvých a dalších 10 lidí bylo zraněno.

Podle Afghánců z jednoho jejich informačních webů 43 osob bylo zabito a 25 zraněno. Během 24. prosince se žádná organizace k útoku nepřihlásila.

Klasický masakr

Štědrovečerní kábulský masakr probíhal doslova klasicky. Lze složit zhruba tento obraz události: Partyzáni zaútočili na vládní budovy v centru Kábulu - několik kilometrů na východ od zelené zóny, kde hnízdí zahraniční ambasády.

Útok začal výbuchem bomby v autě u vládních budov. Tři útočníci potom zahájili střelbu a vstoupili do komplexu ministerstva veřejných prací a ministerstva práce a sociálních věcí. Kupodivu počet mrtvý není příliš velký – přes čtyři desítky osob. Průběh masakru byl klasický: Někteří zaměstnanci se zabarikádovali uvnitř kanceláří, jiní utekli. Protože šlo o rozlehlý areál, policisté nakonec (prý rychle) evakuovali 357 lidí, uvedli úředníci.

Svědci hlásili kromě střelby nejméně pět výbuchů. Policisté se pokoušeli zabezpečit budovy, ale operace byla poměrně pomalá, protože důstojníci vydali rozkaz opatrně kontrolovat  místnost po místnosti, podlahu po podlaze - neměli jistotu, zda tam partyzáni nenechali nastražené výbušniny.

Mluvčí kábulské policie Basir Mujahid uvedl, že úřady přijaly jeden telefonní hovor z  budovy, ale vystrašení zaměstnanci nebyli schopni poskytnout žádné podrobnosti o probíhajícím útoku.

Vzpomínka na nemocnici

Útoky partyzánů v přísně střežené metropoli Kábulu jsou méně časté než v jiných oblastech  Afghánistánu, ale nelze jim zabránit. Jde o naplánované akce. Štědrovečerní útok je letos v Kábulu již 22 a do islámského nebe přitom odešlo více než 500 lidí.

Štědrovečerní útok byl doslova všední, tuctový, podle zaběhlého schématu. Jako útok, který jsem popsal v knize „Bombardovat nemocnice je normální“ (AOS publishing, 2017).

O útoku v nemocnici jsem v knize uvedl:
„…Ve vojenské nemocnici v Kábulu bylo začátkem března 2017 zabito 49 osob a zhruba 90 osob zraněno. …šlo o vojenskou nemocnici, tedy o vojenské zařízení vládního nepřítele. Každý zabitý ve vojenské nemocnici znamenal smrt nepřítele. Šlo o typický sebevražedný útok. K činu se přihlásil Islámský stát.

Útok proběhl ráno ve všední den, kdy je v nemocnici nejvíce lidí. Teroristé byli převlečeni za lékaře. Při útoku se nejprve odpálil sebevražedný atentátník. Způsobil zmatek a do objektu pronikli další tři sebevražední ozbrojenci s automatickými zbraněmi a ručními granáty.

ČTK ve zprávě z 9. března 2017 uvedla, že lékař Muhammad Nábí, jemuž se z nemocnice podařilo uprchnout se zlomenou nohou, vypověděl, že zpočátku, dokud ozbrojenci v bílých pláštích nevytáhli ukryté zbraně, nebylo jasné, co se děje. „Jakmile se jim v rukou objevily samopaly AK-47 a začali střílet, byli jsme v šoku. Zabíjeli pacienty v postelích, zabíjeli jejich lékaře,“ dodal.

Střelci s automatickými zbraněmi mohou být teoreticky velmi úspěšní, protože mají dostatek munice. V kábulské nemocnici útočníci zasáhli asi 140 osob, ale shodou náhod jich zemřela jenom zhruba třetina. V nemocnici bylo asi 400 lůžek.

Ani při střelbě automatickými zbraněmi není fatální účinek většinou mimořádně velký, protože dochází ke střelbě bez míření. Střelec se nesoustředí na mířenou střelbu, protože je ve stresu. Provádí cosi zcela mimořádného s vědomím, že je jenom otázkou času, kdy bude zastřelen. Střelci se nakonec zabarikádovali v horních patrech, kde odolávali bezpečnostním silám po dobu 6 hodin. Zneškodnili je příslušníci afghánských speciálních sil…“



K tomu lze dodat, že letošní štědrovečerní partyzánské střílení mělo totožnou strukturu útoku:  Při útoku se nejprve odpálil sebevražedný atentátník. Způsobil zmatek a do objektu pronikli další tři sebevražední ozbrojenci. K takovému útoku by došlo bez ohledu na to kolik mají Američané a jejich spojenci v Afghánistánu zelených mužíčků.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?