
Analytik ČSOB.
Takový scénář by znamenal, že americká ekonomika si nadále povede nad očekávání dobře a podobně jako v posledních čtvrtletích svižně poroste. Překvapivě silná data z trhu práce v lednu jdou přesně tímto směrem – míra nezaměstnanosti na úrovni 3,4 % je nejnižší od 60. let a trh práce zůstává celkově extrémně napjatý. Na druhou stranu, inflace by se v tomto scénáři jen těžko vrátila k 2% cíli. Jinak řečeno, současná desinflační epizoda by se tak vlastně mohla ukázat jako dočasná.
Scénář bez přistání by pro trhy zřejmě znamenal pokračování vysoké rozkolísanosti z roku 2022, a to jak z důvodu nejistého inflačního vývoje (aktuálně trhy zaceňují poměrně svižný pokles inflace, resp. variantu hladkého přistání), tak i reakční funkce Fedu. Ten by totiž ve světle setrvale zvýšené inflace a hrozby ztráty kredibility nakonec přece jen musel zakročit a měnovou politiku dále zpřísnit. A pravděpodobně i držet sazby po delší dobu na vyšších úrovních, aby zajistil návrat inflace k cíli.
Ve své podstatě by tak naplnění scénáře no landing pouze zvýšilo pravděpodobnost opožděného tvrdého přistání americké ekonomiky, kdy by vyšší sazby již zchladily ekonomiku dostatečně, avšak s podstatným rizikem recese. Pro trhy může jít paradoxně o ten vůbec nejhorší scénář kvůli delšímu období nejistoty a jisté neukotvenosti dalšího vývoje, přičemž ve výsledku by se americká ekonomika tak jako tak propadla do – ne nutně pouze technické – recese.