Nizozemská vláda porušila bojkot maďarského předsednictví EU

zprávy

Nizozemský ministr spravedlnosti David van Weel odcestoval 22. července do Budapešti, aby se zúčastnil dvoudenního neformálního setkání Evropské unie pro spravedlnost a ministrů vnitra, které se bude konat v rámci maďarského předsednictví EU.

Nizozemská vláda porušila bojkot maďarského předsednictví EU
David van Weel, nzozemský ministr spravedlnosti
23. července 2024 - 06:20

V rozhovoru ministr řekl, že na schůzku do Budapešti jel veden zájmy své země.

Na programu ministerské schůzky je podle něj řada témat důležitých pro Nizozemsko, jako je posílení mezinárodní akce v boji proti migraci a kriminalitě.

„Jsou to přeshraniční problémy. Nizozemsko potřebuje, aby se s nimi vypořádaly jiné členské státy. Jménem Nizozemska budu předsedat strategické diskusi o těchto otázkách, která se bude konat zítra.“  řekl.


Van Weel zároveň také zdůraznil, že podle postoje nizozemské vlády nemá maďarský premiér mandát od EU k plnění jím iniciované mírové mise.

„Znovu předám tuto kritickou zprávu v Budapešti,"  řekl.

Minulý týden Evropská komise (EK) oznámila, že na neformálních zasedáních Rady EU bude zastoupena pouze na úrovni vyšších státních úředníků. Jako důvod svého rozhodnutí EK uvedla mírovou misi maďarského premiéra, včetně jeho návštěv Moskvy a Pekingu. Několik členských států EU (Švédsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko a Dánsko) minulý týden uvedlo, že ze stejného důvodu pošlou na neformální setkání v Maďarsku pouze státní úředníky.

Minulý týden však nizozemský premiér Dick Schoof oznámil, že odmítá všeobecný bojkot a že nizozemská vláda rozhodne případ od případu, zda se její ministři zúčastní akcí v rámci maďarského předsednictví EU. Schoof také zdůraznil, že se domnívá, že maďarský premiér Viktor Orbán dal jasně najevo, že kritizovaná setkání v rámci jeho mírové mise byla organizována na bilaterálním základě a že na svých cestách EU nezastupoval.

Prohlášení nizozemského premiéra kritizovaly dvě strany čtyřkoaliční vlády země - VVD a Nový sociální pakt (NSC). Zástupci těchto dvou středopravých stran se domnívají, že Nizozemsko by mělo následovat příkladu Evropské komise. Několik opozičních stran v nizozemském parlamentu také kritizovalo rozhodnutí kabinetu nebojkotovat maďarské předsednictví EU.


(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)



Anketa

Na ČT1 v neděli v pravé poledne byste nejradějí sledovali pořad: