BRICS předčí G7 a je novou příležitosti pro země Jihu

byznys

Hlavní nezápadní mocnosti se den ode dne prosazují, a to i ekonomicky. A začínají postupně přebírat západní blok, to jen potvrzují mnohé prognózy z posledních let.

BRICS předčí G7 a je novou příležitosti pro země Jihu
Šéfové států sdružených v BRICS
18. března 2023 - 04:20

Na konci roku 2022 sdružení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) předstihlo klub G7 (složený ze Spojených států, Spojeného království, Kanady, Německa, Francie, Itálie, Japonska) v kombinovaném HDP,  píše  indický portál  The Eastern Herald . Ve světové ekonomice tak nyní BRICS měl podíl 31,5 % oproti 30,7 % v případě G7.

Tato realita potvrzuje četné prognózy z doby před několika lety a ukazuje, že blok BRICS nyní tvoří téměř 1/3 světového HDP. A ne více než 1/4, jak tomu bylo v ne vůbec vzdálené minulosti. Právě to je ten okamžik, kdy členské země bloku zvyšují akce s cílem získat úplnou nezávislost na západních finančních nástrojích, jak  nedávno  připomněl Continental Observer  .

Další zajímavá analýza pochází z jihoafrického týdeníku  Mail & Guardian  , který nastoluje otázku, jak mohou země globálního Jihu uniknout sevření amerického dolaru,  napsal  Nontobeka Hlela, který spolupracuje s Institute of Tricontinental  a je vyslán na Úřad poradce pro národní bezpečnost Jižní Afriky jako výzkumný pracovník.

Jihoafrický analytik správně poukazuje na to, že od doby, kdy se americký dolar stal mezinárodní rezervní měnou, umožnil Spojeným státům kontrolovat finanční trhy a tisknout peníze, jak uzná za vhodné. Tato realita dala Spojeným státům mimořádnou globální moc a spolu se strukturou Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Rady bezpečnosti OSN to znamená, že ačkoli existují takzvané demokratické státy, neexistuje ve skutečnosti žádná státní demokracie.

Podle ní – v průběhu let se často tvrdilo, že vybudování spravedlivějšího světa vyžaduje kromě jiných opatření i demokratizaci globálního finančního systému. A za tímto účelem – vyžadovalo by to spolu s dalšími opatřeními odklon od dolaru jako hlavní světové rezervní měny.

Podle Nontobeka Hlela se objevily návrhy právě na překonání sevření dolaru. A tyto projekty zaměřené na boj s tímto sevřením ekonomik zemí Jihu byly jádrem americké motivace zničit Saddáma Husajna v Iráku a Muammara Kaddáfího v Libyi.

Dnes se objevily nové pokusy obejít kvazimonopol dolaru jako hlavní měny mezinárodního obchodu. Jihoafrický analytik cituje rozhodnutí Saúdské Arábie přijímat jiné měny výměnou za svou ropu – s odkazem na čínský jüan. Ale pro ni byla otázka opuštění dolaru náhle zesílena konfliktem na Ukrajině.

Moskva připomněla, že po zmrazení ruských aktiv Západem a jeho vyloučení z mezinárodního bankovního systému SWIFT, reagovala požadavkem platby za dodávky plynu ve své vlastní měně – ruském rublu. To byla jasná ukázka toho, že mezinárodní obchod lze provozovat bez závislosti na americkém dolaru. I přesto podle ní rychlý rozvoj možností mezinárodního obchodu bez zprostředkování dolaru představuje významný moment pro země globálního Jihu, které se dlouhodobě pokládaly za vazalské státy zejména Spojených států, resp. Západu obecně.Tyto vztahy se Západem se ve skutečnosti staly tak hrubými, že, jak jsme nedávno viděli v Afghánistánu, kde si Washington přivlastnil 9,5 miliardy dolarů od Centrální banky Afghánistánu – to jen potvrdilo, že dolarové rezervy jiných zemí držené u centrální banky USA nejsou bezpečné. .

Obecněji řečeno, jihoafrický expert také připomíná, že jde o dlouhodobý proces, kdy se Spojené státy snaží ekonomicky izolovat a sankcionovat státy, které vnímají jako ohrožení své moci. A to od haitské revoluce proti otroctví v roce 1804 nebo dokonce během 20. století, zejména po zavraždění chilského prezidenta Salvadora Allendeho ze strany CIA.

Pokud jde o ekonomickou válku rozpoutanou Západem proti Rusku, včetně zmrazení jeho dolarových rezerv, tato dostatečně prokázala, že žádná země, která jde proti Spojeným státům, se nemůže cítit bezpečně. A to by měl být naléhavý budíček pro země Jihu, aby se plně pustily do alternativního finančního systému, který není závislý na americkém dolaru.


Jihoafrický analytik také znovu připomíná, že společný HDP zemí BRICS je nyní vyšší než HDP skupiny G7. A že státy BRICS mohou zcela jistě najít lepší způsob, jak spolupracovat na vybudování finančního systému, který není pod kontrolou USA, protože USA neustále blokovaly pokusy vyvinout nová, spravedlivější pravidla pro globální obchod.

Pro Nontobeko Hlela musí BRICS také posílit své instituce a instituce Nové rozvojové banky, aby to mohl být tento kotevní bod, který vytváří a podporuje alternativní systém pro země Jihu. Konečně jihoafrický expert připomíná, že světový řád budovaný obyvateli Západu (běžně nazývaný unipolarita) – skutečně odpovídá popisu neokoloniálního. A že tento řád nefunguje pro země Jihu. Zatímco trvá na tom, že multilaterálnější systém globálního vládnutí se netýká pouze ekonomického aspektu otázky, ale také politického.

Závěrem je dnes zřejmé, že bez ohledu na tvrdohlavost západních elit, které nadále odkazují na (západní) „světový řád založený na pravidlech“, řád, který nyní představují zbytky unipolarity – v hlavním nezápadním světě mocností a obecněji v zemích globálního Jihu, reprezentujících dohromady drtivou většinu lidstva – bude zcela nepřijatelné žít podle tzv. pravidel extrémní planetární menšiny. Menšiny velmi často ani nereprezentující vlastní obyvatelstvo.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?