Český průmysl předčil očekávání, ten německý naopak zklamal

byznys

Tuzemský průmysl v červnu pozitivně překvapil. Produkce byla meziročně vyšší o 0,9 %, zatímco podle tržního konsensu mělo dojít k poklesu o 0,8 %. Meziměsíčně průmyslová produkce v červnu vzrostla o 0,9 % po květnovém růstu o 1,5 %.

Český průmysl předčil očekávání, ten německý naopak zklamal
Ilustrační foto
8. srpna 2023 - 09:30

K tomuto růstu opět pozitivně přispěl automobilový průmysl, který má pravděpodobně stále k dispozici nevyřízené objednávky z předchozích let, jejichž realizaci nyní umožňuje obnovené fungování dodavatelských řetězců. Ve 40 % odvětví zpracovatelského průmyslu ale došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce. Finalizace a následný vývoz automobilů se pozitivně projevil také na přebytku zahraničního ochodu, který narostl z květnových 11 mld. CZK na 18,2 mld. CZK v červnu., píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Stavebnictví se v ČR rovněž dařilo. Zatímco v květnu byla stavební produkce meziměsíčně vyšší o 1,1 %, v červnu vzrostla o výrazných 2,5 %. I přes toto oživení v posledních dvou měsících byla stavební produkce oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o 0,8 %. Počet nově vydaných stavebních povolení ale stále optimistický příliš není, když meziročně klesl o 8,7 %. Podobně i počet nově zahájených bytů byl meziročně nižší o výrazných 18,3 %.Německý průmysl za očekáváními naopak zaostal, pozitivně však překvapil index důvěry investorů Sentix. Německá průmyslová produkce v červnu meziměsíčně klesla o 1,5 %, zatímco se očekával pokles o 0,5 %. Index důvěry investorů se v eurozóně zvýšil z červencových -22,5 b. na -18,9 b. v srpnu, oproti očekávanému zhoršení na -24,5 b.

Americký dolar dnes nepatrně posiloval. Vůči euru zpevnil o zhruba 0,1 % na 1,099 USD/EUR. Mírně během dne posílily i středoevropské měny. Koruna se obchodovala poblíž hladiny 24,20 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?