Data z české ekonomiky mírně vylepšila její obrázek

byznys

Sérii tento týden zveřejňovaných dat na domácí půdě odstartovaly mzdy za třetí čtvrtletí letošního roku. Ty v nominálním vyjádření průměrně rostly o 7,1 % y/y po růstu o 8,0 % v Q2. V mezičtvrtletním srovnání mzdová dynamika dosáhla 1,0 %.

Data z české ekonomiky mírně vylepšila její obrázek
Ilustrační foto
10. prosince 2023 - 09:20

V reálném vyjádření byly mzdy meziročně o 0,8 % nižší, v mezikvartálním srovnání však již druhé čtvrtletí rostly. Celkově se v průměru nacházely zhruba na úrovni konce roku 2017. V Zatím pouze umírněný růst reálných mezd se pak odráží ve vývoji českých maloobchodních tržeb. Ty bez prodejů aut v říjnu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,6 % po zářijovém poklesu o 0,5 %. Meziročně však byly stále nižší o 1,4 % (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní). Už vůbec se nedařilo tuzemským službám, které byly v říjnu nižší o 0,4 % po zářijovém růstu o 0,5 %, píše v komentáři Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Naopak česká průmyslová produkce překvapila svým meziročním růstem o 8 % y/y. Meziměsíčně se zvýšila o 2,8 %, čemuž pomohlo především zlepšení situace v dodavatelských řetězcích automobilového sektoru. Díky vyšším vývozům automobilů překonal tržní očekávání i říjnový přebytek zahraničního obchodu. Solidně meziměsíčně v říjnu rostlo i české stavebnictví. Zveřejněné statistiky ukázaly, že ČNB v říjnu pokračovala v dříve avizovaném odprodeji výnosů z devizových rezerv, když uzavřela spotové operace na devizovém trhu za 284 mil. EUR. Více zde: https://bit.ly/3sZ0u15). Datovou smršť uzavřela páteční data z trhu práce. Podíl nezaměstnaných však nepřekvapil, když v listopadu stagnoval na říjnových 3,5 % .

Koruna zahájila týden oslabením k úrovním lehce nad 24,40 CZK/EUR. V dalších dnech se pak pohybovala převážně v pásmu 24,30-24,35 CZK/EUR. Bez výraznějších pohybů se tento týden obešel polský zlotý. Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na 5,75 %, jak se očekávalo, a tak se polský zlotý obchodoval převážně v úzkém pásmu 4,32-4,34 PLN/EUR. Tradičně nejvolatilnější byl maďarský forint, který oslabil o 0,9 % a v pátek se obchodoval za 381,9 HUF/EUR.


Data přicházející ze sousedního Německa výrazně zklamala. Pozitivní překvapení přinesla pouze vzestupná revize PMI z oblasti služeb (z 48,7 bodu na 49,6 bodu), naopak říjnové tovární objednávky a průmyslová výroba za konsenzem zaostaly. Tovární objednávky propadly meziměsíčně o 3,7 %, zatímco trh počítal s mírným růstem. V červených číslech byla i průmyslová produkce (-0,4 % m/m vs. tržní očekávání +0,2 %), což je nepříjemná zpráva i pro český průmysl. Není tedy divu, že společná evropská měna pokračovala ve své sestupné tour. Zatímco týden zahajovala poblíž úrovně 1,09 USD/EUR, v jeho závěru se již pohybovala jen kolem 1,078 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif