ECB nepřekvapila, dolar udržel středeční zisky

byznys

ECB vyslala z pohledu trhů neutrální signál. Úrokové sazby podle očekávání zůstaly beze změny.

ECB nepřekvapila, dolar udržel středeční zisky
Ilustrační foto
12. dubna 2024 - 08:20

V prohlášení centrální banka ocenila klesající inflační tlaky a v souvislosti s tím zmínila, že pokračování dezinflačního trendu by mohlo být důvodem pro uvolnění měnové politiky, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.


Na tiskové konferenci se prezidentka Lagardeová tradičně nechtěla zavazovat k načasování prvního „cutu“ a další kroky podmínila novými daty. Nepřímo však připustila, že několik členů vedení ECB bylo připraveno snížit sazby už na tomto zasedání. Odmítla rovněž, že by politika ECB byla výrazněji závislá na americkém Fedu. Finanční trhy si celkově z tohoto zasedání odnáší, že červnové snížení úrokových sazeb o 25 bb je stále nejpravděpodobnější scénář.

Ve Spojených státech se další proinflační překvapení nekonalo. Po včerejších statistikách o březnové spotřebitelské inflaci (CPI), které překvapily lehce nahoru, trhy s určitými obavami vyhlížely i dnešní údaje o cenách výrobců (PPI) za stejný měsíc. Ty ale dopadly zhruba v souladu s očekáváním, když subindex bez potravin a energií vzrostl meziměsíčně o 0,2 % a celkový údaj byl pak dokonce o 0,1 pb nižší než tržní konsenzus. Úleva se na trhy přesto nedostavila. Dolarové tržní úrokové sazby po včerejším masivním nárůstu o více než 20 bb dnes poklesly spíše symbolicky. Aktuálně tedy trhy do konce letošního roku čekají od Fedu již „jen“ zhruba dvě 25bodové snížení základní úrokové sazby. Dolar k euru udržel včerejší zisk. Odpoledne se obchodoval v podstatě beze změny poblíž 1,074 USD/EUR.

Středoevropské měny dnes mírně posilovaly. Česká koruna se odpoledne se vrátila lehce pod 25,40 CZK/EUR. Částečně tak korigovala ztrátu, kterou zaznamenala po včerejším zveřejnění lehce vyšší než očekávané inflace ve Spojených státech a následném posílení amerického dolaru.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?