Co znamená porušení pravidel Francií pro celou EU?
Porušení rozpočtových pravidel Francií představuje pro Evropskou unii významný precedens. Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny, a proto její finanční zdraví přímo ovlivňuje stabilitu celé unie. Evropská unie si po finanční krizi a pandemii covidu stanovila jasná rozpočtová pravidla, která mají omezit fiskální rizika a zajistit udržitelný ekonomický růst. Francouzský deficit, který by měl v roce 2025 překročit 6 %, přitom výrazně překračuje limit EU ve výši 3 %. To podkopává důvěru v to, že členské státy jsou schopny dodržovat sjednané dohody a plnit závazky vůči společné měně a trhu.
Přestože Evropská komise již dříve poskytla členským státům větší flexibilitu v souvislosti s pandemií, situace ve Francii naznačuje, že i přes uvolnění pravidel zůstává fiskální stabilita pro mnoho zemí problémem. V případě, že se Francie nedokáže vrátit k rozpočtové disciplíně, může být nucena vyjednávat o dalším finančním balíčku či půjčkách, což by vytvořilo tlak na ostatní státy, zejména Německo, aby přispěly k dalším úvěrům EU.
Může se Německo zaručit za nové úvěry?
Pokud by Francie skutečně potřebovala rozsáhlou finanční podporu, mohlo by to znovu oživit diskusi o evropském fiskálním rámci a společné odpovědnosti za veřejné dluhy členských států. Německo však v minulosti projevilo zdrženlivost vůči myšlence tzv. „eurobondů“, tedy společných evropských dluhopisů, které by sdílely fiskální rizika mezi všemi zeměmi eurozóny. Přijetí takového opatření by vyžadovalo politickou vůli a kompromisy mezi členy EU.
Je Evropská unie ohrožena?
Evropská unie čelí rostoucím problémům nejen z ekonomického hlediska, ale také z hlediska politické soudržnosti. Fiskální problémy ve Francii mohou posílit euroskeptické hlasy v jiných členských zemích, zejména těch, které dlouhodobě prosazují přísnou fiskální politiku. Jestliže Francie nedokáže udržet svůj deficit pod kontrolou a unie bude nucena hledat řešení prostřednictvím nových úvěrů či záchranných balíčků, může to vytvořit tlak na reformu stávajícího fiskálního rámce EU.