Inflace je nižší, koruna oslabuje

byznys

Zářijová inflace poklesla více, než jsme my, finanční trhy i ČNB očekávali. V meziročním srovnání to bylo na 6,9 % ze srpnových 8,5 %, přičemž náš odhad činil 7,2 % (stejně tak i ČNB), tržní konsensus pak byl 7,5 %, komentuje Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Inflace je nižší, koruna oslabuje
Ilustrační foto
11. října 2023 - 09:55

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily v průměru o 0,7 %. Oproti srpnu byly nižší ceny potravin a regulované ceny. V obou případech došlo ke zlevnění o více než 1 %. Zemní plyn meziměsíčně zlevnil o 3,6 %, elektřina o 2,0 % a tuhá paliva o 1,3 %. Šlo o promítnutí předchozího poklesu cen energií na velkoobchodních trzích, které pro letošní podzim velká část dodavatelů elektřiny a plynu avizovala. Výjimkou byly ceny pohonných hmot, které byly meziměsíčně vyšší o 2,8 %.Meziměsíční dynamika jádrové inflace pravděpodobně setrvala poblíž cíle centrální banky. V meziročním srovnání jádrová inflace podle našeho odhadu klesla ze srpnových 6,0 % na 5,1 % v září, což by bylo jen nepatrně pod naší prognózou ve výši 5,2 %. V říjnu ale vlivem čistě statistického efektu, který bude souviset s nižší srovnávací základnou danou zavedením úsporného energetického tarifu loni na podzim, celková meziroční inflace pravděpodobně zrychlí k 8-9 % a do konce roku neklesne pod 7 %.

Koruna reagovala oslabením z úrovní okolo 24,45 až těsně pod hladinu 24,60 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 0,5 % slabší. Forwardové sazby reagovaly dalším poklesem a v horizontu třech měsíců ve svých cenách zahrnují již více než dvojí snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Světový kalendář byl prázdný. Z úterního klání vyšlo vítězně euro, které posílilo o 0,2 % na 1,059 USD/EUR. Vliv konfliktu na Blízkém východě na trzích nebyl příliš patrný. Cena ropy zůstala beze změny na pondělní úrovni (88 dolarů za barel).

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif