Jan Vejmělek: Zklidnění na devizových trzích

byznys

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu.

Jan Vejmělek: Zklidnění na devizových trzích
Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
20. dubna 2024 - 09:20

Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR. Pomáhá mu jak postavení měny bezpečného přístavu v době opětovně se zvyšujícího geopolitického napětí na Blízkém východě (Izrael versus Irán), ale i přetrvávající robustní data z americké ekonomiky. Ta i tento týden nahrávala našemu scénáři, že úrokové sazby Fedu letos vůbec sníženy být nemusí, komentuje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.


Navzdory našim předpokladům jsme se dočkali silných březnových maloobchodních tržeb, tržní konsensus výrazně překonal předstihový indikátor dubnového výhledu podnikatelů v okolí Philadelphie, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstávají nízké a konzistentní s napjatým trhem práce. Na druhou stranu tentokráte nezklamala ani evropská data. Únorová průmyslová produkce za eurozónu k tomu ani neměla moc prostoru, protože jsme již znali výsledky za jednotlivé země. Potěšil pak německý ZEW index očekávání investorů, který naznačuje, že největší evropská ekonomika by se mohla začít opatrně dostávat ze spárů recese.

O moc zajímavější nebyl tento týden ani kurzový vývoj na české měně. Oproti předchozím týdnům se držela relativně silnější, ale bez větší kurzové volatility, a to u hladiny 25,20 CZK/EUR. Obdobně klidný byl i vývoj na polském zlotém a maďarském forintu. Relativně chudý byl ekonomický kalendář. Z domova jsme se dočkali pouze březnového vývoje cen v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,1 %, a to hlavně zásluhou zlevnění elektřiny a plynu. Tržní konsensus naproti tomu počítal s meziměsíčním růstem o 0,3 %. Energie v průměru zlevnily o 1,5 % m/m, když pravděpodobně odrážely pokračující pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. 

Výjimkou byla cena ropy, která v březnu pokračovala v růstu. Ceny se zvyšovaly také ve zpracovatelském průmyslu, po únorovém nárůstu cen meziměsíčně o 0,9 % došlo v březnu ke zdražení v průměru o 0,4 %. Z centrálních bankéřů promluvil tento týden pro agenturu Bloomberg Jan Procházka. Ten se pro květnové zasedání přiklání k dalšímu snížení sazeb o 50 bb. Podobným tempem by podle něj pak mohlo uvolňování měnové politiky pokračovat i dále. Zároveň necítí potřebu se vymezovat proti aktuálnímu tržnímu zacenění dalších kroků ČNB, jelikož odpovídá i jeho pohledu. Tržní kontrakty aktuálně očekávají do konce letošního roku pokles dvoutýdenní repo sazby ze současných 5,75 % na zhruba 3,75 %.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?