Slovinsko, Irsko a Litva zaznamenaly roční inflaci mezi 0 až 0,1 %, což naznačuje riziko sklouznutí do deflace a následně do recese. Naopak Rumunsko, Belgie a Estonsko se potýkají s inflací v rozmezí 4,5 až 5 %, což je výrazně nad cílovou úrovní 2 %.
Jednotná měnová politika eurozóny byla vždy založena na předpokladu, že se inflace v jednotlivých zemích postupně harmonizuje. Nynější strukturální problémy však ukazují na opak. Politická a ekonomická debata v Evropě však o těchto problémech téměř mlčí, protože pozornost se soustřeďuje na vnější krize, jako jsou válka na Ukrajině nebo druhé prezidentské období Donalda Trumpa.
Bývalý prezident ECB Mario Draghi v létě připustil, že euro není optimální měnovou oblastí. „Klíčová otázka nebyla, zda je eurozóna od počátku optimální měnovou oblastí - zjevně nebyla - ale zda jsou evropské země připraveny ji časem přiblížit k jedné oblasti,“ uvedl Draghi. Tento politický projekt však ztrácí na ekonomické podpoře, což dříve živilo obavy odpůrců federalizace Evropy, uvádí server UnHerd.com.