Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

byznys

Zpřesněný odhad českého HDP přinesl mírnou revizi směrem dolů. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stagnovala místo původně avizovaného růstu o 0,1 %.

Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká
Ilustrační foto
1. října 2023 - 09:30

V meziročním vyjádření pak klesla o 0,6 %, zatímco podle předchozích dvou odhadů to bylo o 0,4 %. Ekonomika tak stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o více než jedno procento, komentuje Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Hluboko pod předpandemickou úrovní se nachází především spotřeba domácností, která ale ve druhém čtvrtletí překvapila mírným mezičtvrtletním růstem, který si podržela i po revizi. Ve srovnání s předpandemickým posledním čtvrtletím roku 2019 však byla spotřeba domácností stále výrazně nižší, a to o téměř 9 %. Zároveň zveřejněné sektorové národní účty za druhé čtvrtletí potvrdily, že se domácnosti stále bojí utrácet a drží vysokou míru úspor. Ta byla dle statistického úřadu o 1,8 pb vyšší, než v předchozím čtvrtletí, přičemž ve srovnání s Q2 loňského roku byla vyšší o 2,9 pb. Celkově dosáhla 18,8 %, což je nevyšší úroveň od Q4 21. Od předpandemických úrovní, kdy se pohybovala kolem 12 % se tedy spíše vzdaluje. Míra investic domácností mírně poklesla, a to mezikvartálně o 0,2 pb, meziročně o 1 pb (na 7,2 %).

Naopak firmy se stále těší vysoké míře zisku. Ta v Q2 stoupla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,4 pb, meziročně pak byla vyšší o 2,1 pb. Dosáhla tak 49 %, kde se naposledy nacházela v Q2 16. Míra investic firem stoupla mezikvartálně o 0,5 pb, meziročně však byla nižší o 1,5 pb.  Letos podle nás ekonomika vzroste o pouhých 0,1 %, zatímco příští rok by její růst měl zrychlit na 1,8 %. Mírný nárůst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí by mohl ukazovat na to, že se již odrazila ode dna. Její oživení bude přitom klíčové pro návrat ekonomiky na předpandemickou úroveň. S pokračujícím solidním růstem nominálních mezd a rychlým ústupem inflace se se bude zrychlovat růst reálných mezd. 

Právě výrazný pokles kupní síly domácností v předchozích čtvrtletích byl hlavním důvodem nižší spotřeby. Útraty domácností by měla podpořit rovněž vysoká úroveň nahromaděných úspor. Pozitivní je i pokračující investiční aktivita firem. Přestože tedy odhady HDP za celý letošní rok ukazují zhruba na stagnaci ekonomiky, druhé letošní pololetí by již mělo být ve znamení postupného obnovení hospodářského růstu. Rizika jsou však stále vychýlena spíše ve směru horšího vývoje, mimo jiné kvůli klesající poptávce v průmyslu a přetrvávající nejistotě ohledně míry oživení spotřeby domácností.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif