Rakouský kancléř Karl Nehammer se k situaci vyjádří na včerejší tiskové konferenci. OMV mezitím oznámila, že bude považovat následující dodávky plynu za předem zaplacené, dokud nebude částka z rozhodnutí arbitráže pokryta.
Rakousko je stabiliní navzdory zastavení dodávek
Rakousko bylo jednou z mála zemí Evropské unie, které i v roce 2024 nadále odebíraly většinu svého plynu z Ruska. Podíl ruského plynu činil přibližně 80 %. Přesto se rakouské úřady i společnost OMV snaží veřejnost uklidnit. Alfons Haber, předseda regulačního úřadu E-Control, zdůraznil, že díky diverzifikaci dodávek a plným zásobníkům plynu nehrozí v Rakousku bezprostřední nedostatek.
Rakousko má své zásobníky naplněné na 90 %, což by mělo pokrýt roční potřebu zemního plynu. Navíc se od začátku energetické krize, která vypukla v roce 2022 v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, podařilo výrazně snížit spotřebu plynu a najít alternativní zdroje, například prostřednictvím plynovodů z Norska, Itálie a dalších evropských zemí, uvádí server Handelsblatt.com.
Dopad na Evropu: Riziko solidarity a vyšších cen
Zastavení dodávek ruského plynu do Rakouska ukazuje pokračující napětí mezi Ruskem a Evropskou unií. Přestože se evropské země snaží snižovat svou závislost na ruském plynu, mnoho států je stále citlivých na jakékoliv změny v dodávkách.
Je Česká republika připravena na další krizi?
Pro Českou republiku má situace několik potenciálních důsledků. Česko sice v posledních dvou letech výrazně snížilo závislost na ruském plynu díky zvýšeným dodávkám z LNG terminálů a napojení na plynovody z Německa, přesto ale zůstává součástí propojeného evropského trhu. Pokud by došlo k růstu cen plynu, dopadlo by to i na české domácnosti a firmy.
České zásobníky plynu jsou v současné době rovněž naplněny na více než 90 %, což poskytuje jistou míru bezpečí. Navíc díky zajištěným dodávkám z Norska a LNG terminálů v Polsku a Nizozemsku je situace stabilnější než v roce 2022.
Přesto je třeba být opatrný. Jakékoliv další narušení dodávek plynu by mohlo vést ke zvýšení tlaků na státní rozpočet, zejména pokud by bylo nutné znovu zavést plošné dotace na energie.
Geopolitické důsledky a další kapitola v energetické válce
Pro Evropskou unii to znamená pokračující potřebu investovat do alternativních zdrojů energie, jako je obnovitelná energie nebo vodík. Pro Česko i ostatní středoevropské země se stává prioritou posilování energetické infrastruktury a mezistátní spolupráce, například při budování nových LNG terminálů nebo modernizaci plynovodů.
Výstraha pro celou Evropu
Zastavení dodávek plynu do Rakouska je výstrahou, že závislost na ruských energetických zdrojích stále přináší rizika. Ačkoliv je Evropa v lepší situaci než před dvěma lety, tato událost připomíná nutnost pokračovat v transformaci energetického sektoru.