Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají

byznys

Další silná data z amerického trhu práce přispěla k posílení dolaru. Vůči euru si dnes americký dolar připsal zhruba 0,2 %.

Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají
Ilustrační foto
19. ledna 2024 - 09:23

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden dosáhl 187 tis., nejméně od září 2022, a oproti tržnímu konsensu byl tak o 18 tis. nižší. Jde tak o další ze série nad očekávání dobrých dat z amerického trhu práce. K těm se navíc přidávají ještě další předstihové indikátory, jako je třeba včera zveřejněný silný růst maloobchodních tržeb za prosinec. Data z reálné ekonomiky tak na bezprostřední hrozbu recese ekonomiky USA neukazují. To se promítá i do očekávání ohledně vývoje dolarových sazeb, když investoři postupně ustupují ze svých sázek na první snížení úrokových sazeb Fedu již březnu. Nyní už trh zaceňuje pouze 50% šanci na březnový pokles sazeb, zatímco na začátku týdne to bylo ještě 80 %. Do konce roku ale i tak finanční trh zaceňuje snížení úrokových sazeb o přibližně 125 bb, píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.


Očekávání ohledně dalších kroků ECB se tento týden vyvíjela opačným směrem. Hned několik jejích představitelů včetně prezidentky Lagardeové na ekonomickém fóru v Davosu připustilo, že k prvnímu snížení sazeb může dojít kolem poloviny letošního roku. Na prosincovém zasedání ECB přitom podle slov Lagardeové ještě snižování sazeb vůbec diskutováno nebylo. Stejně jako v případě Fedu finanční trh nyní zaceňuje snížení evropských sazeb do konce roku v souhrnu o zhruba 125 bb, s 80% šancí na první snížení již v dubnu. Většina představitelů ECB, což potvrdil i dnes zveřejněný záznam z prosincového zasedání, však považuje očekávání trhu za příliš optimistická a nekonzistentní s prognózou ECB. Celkově dění kolem dvou globálních centrálních bank a významnější posun očekávání ohledně ECB tento týden nahrává silnějšímu dolaru.

Ve středoevropském regionu dnes bylo obchodování poměrně klidné. Všechny tři měny pod tlakem slabšího eura ztrácely, avšak jen nepatrně. Česká koruna i polský zlotý vůči společné evropské měně oslabily pouze o 0,1-0,2 %. Maďarský forint pak ztratil zhruba 0,5 %.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 28%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 28%
transparent.gif transparent.gif