Návrh zákona „The Big, Beautiful Bill“, který předkládá prezident Donald Trump, má prodloužit většinu klíčových daňových škrtů z roku 2017. Ty měly původně vypršet v roce 2025. Návrh přichází ve chvíli, kdy jsou veřejné finance Spojených států pod tlakem a úvěrový rating země byl snížen.
Podle výpočtů nezávislého think-tanku Committee for a Responsible Federal Budget by prodloužení daňových škrtů mohlo zvýšit veřejný dluh USA nejméně o 3,3 bilionu dolarů do roku 2034. To by znamenalo, že podíl veřejného dluhu na HDP by vzrostl z nynějších zhruba 97 % až na 125 %. Jak uvedl deník Financial Times, „dluh by se vyšplhal na historicky rekordní úroveň, která by USA přiblížila rozpočtové destabilizaci“.
Trump tvrdí, že reforma „nepřidává k deficitu“, což ale experti považují za zcela nepodložené. Návrh totiž zároveň počítá s rozsáhlými škrty v sociálních programech, jako je Medicaid nebo potravinová pomoc. Tyto škrty však zdaleka nevyrovnávají propad příjmů z daní.
Situaci navíc zhoršuje fakt, že Spojené státy přišly o svůj nejvyšší úvěrový rating AAA. Po agenturách Fitch a S&P přistoupila ke snížení ratingu i Moody’s, čímž USA poprvé za více než sto let ztratily top hodnocení u všech tří hlavních agentur. To má přímý dopad na úrokové sazby: výnos 30letých státních dluhopisů dosáhl 5,04 %, což je nejvíce od roku 2023.
Investoři a analytici varují, že trh může být k Trumpovu návrhu nemilosrdný. „Trh s dluhopisy bude disciplinujícím faktorem, pokud bude potřeba,“ uvedl investiční ředitel společnosti Garda Capital Partners Tim Magnusson.
„Po více než desetiletí federální dluh USA prudce vzrostl kvůli neustálým fiskálním deficitům,“ konstatovala agentura Moody’s.
Ztráta nejvyššího úvěrového hodnocení je tak symbolickou i praktickou ranou pro finanční důvěryhodnost Spojených států. Pokud Kongres nezakročí, hrozí, že finanční trhy samy vynutí bolestivé korekce.