Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé

byznys

Stavební produkce byla v ČR v září meziměsíčně nižší o 0,2 % po srpnovém růstu o 2 %. V meziročním srovnání byla produkce vyšší o 1,7 %, jde však spíše o vliv nízké srovnávací základny.

Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé
Ilustrační foto
6. listopadu 2023 - 11:34

Oproti předpandemickému únoru 2020 byl výkon stavebnictví stále nižší, a to o výrazných 3,4 %, komentuje Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

V září se nedařilo hlavně pozemnímu stavitelství. Jeho produkce meziměsíčně klesla o 0,5 % po předchozím růstu o 2,8 %. Produkce inženýrského stavitelství se naproti tomu o 0,5 % zvýšila. Oproti předpandemickému období byl výkon pozemního stavitelství nižší o 2,2 %, v případě toho inženýrského pak dokonce o 6,2 %. To jen potvrzuje přetrvávající útlum v odvětví stavebnictví.


Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. K tomu se ale ještě přidává výrazné snížení kupní síly domácností související s propadem reálných mezd. Důsledkem je, že dostupnost vlastnického bydlení v ČR výrazně klesla.Nabídka nemovitostí je nadále omezená. Ke zlepšení této situace nepřispívá klesající počet nově vydaných stavebních povolení, který byl v září meziročně nižší o 10,2 %. Počet dokončených bytů pak dokonce klesl o 25,9 %, počet těch zahájených se ale o 24,6 % zvýšil. Vyšší dynamika počtu nově zahájených bytů však částečně souvisí s nízkou srovnávací základnou loňského roku.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif