Expanze Mongolů pod vedením Čingischána a jeho nástupců zasáhla téměř celý známý svět. Mezi lety 1206–1368 Mongolové dobyli Čínu, Střední Asii, Persii, Rusko, vtrhli do Evropy a způsobili rozvrat od Koreje po Palestinu. Vojenská efektivita, disciplína, systém kurýrů, pružnost ve velení a brutální taktiky činily z jejich armády nebezpečného soupeře. Mnohé velmoci padly, jako např. Chorezm, Kyjevská Rus či Bagdád. Ale právě ve stínu těchto porážek se objevily příběhy království, která Mongoly zastavila.
Mamlúcký sultanát a bitva u Ain Džalút (1260)
“Mongolové mohou být poraženi, pokud víš jak.”
Po dobytí Bagdádu v roce 1258 se Mongolové (pod vedením Hülägü-chána, vnuka Čingischána) obrátili k Levantě. Damašek padl téměř bez boje. Jeruzalém se vzdal. Egypt byl na řadě. Mongolské poselství s výzvou ke kapitulaci dorazilo i do Káhiry. Ale mamlúci, elitní otročtí vojáci původem z Kavkazu a Střední Asie, odpověděli činy.
V srpnu 1260 se sultán Sajf ad-Dín Kutuz spojil s generálem Bajbarsem a vytáhli na sever. Mongolská vojska, oslabená odjezdem Hülägüho zpět do Íránu kvůli smrti velkého chána Möngkeho, byla pod velením Kitbugy. V údolí Ain Džalút (v dnešním Izraeli) mamlúkové překvapili Mongoly taktickým ústupem a následným protiútokem.
Dai Viet: Vietnamský odpor vedený rody Trần (1258 - 1288)
“Les, řeka a čas jsou naši spojenci.”
Dai Viet (dnešní severní Vietnam) čelil hned třem mongolským invazím (v letech 1258, 1285 a 1287-88). Útočníci přišli z jihu Číny, kde sídlila dynastie Jüan pod vedením Kublaje, Čingischánova vnuka. Cílem bylo donutit vietnamské vládce k uznání nadvlády a placení tributu. Místo toho narazili na houževnatý odpor.
Vietnamští vůdci, především generál Trần Hưng Đạo, zvolili strategii opotřebování, ústupů a partyzánského boje. Místo čelních střetů využívali džungle, řeky a bažiny. Klíčovým momentem se stala bitva u řeky Bạch Đằng v roce 1288, kdy Trần Hưng Đạo nastražil do řeky dřevěné kůly s kovovými hroty, zakryté přílivem. Když mongolské lodě vpluly do ústí řeky, uvázly a byly rozdrceny palbou a útoky ze všech stran.
Třetí porážka ukončila jakékoli další ambice Mongolů v tomto regionu. Dai Viet si udržel nezávislost a Trần Hưng Đạo se stal národním hrdinou.
Singhasari a Jávská lest (1293)
“Nepřítele lze zničit, i když ho pozveš k sobě domů.”
Do hry vstoupil Raden Wijaya, nevlastní syn padlého krále, který se nabídl Mongolům jako spojenec. Pomohl jim porazit uzurpátora, ale jakmile Mongolové oslabili v důsledku bojů a nemocí, obrátil se proti nim. Využil chaosu a překvapivě udeřil, donutil Mongoly ustoupit zpět na moře.
Wijaya následně založil říši Majapahit, která se stala jednu z největších námořních říší jihovýchodní Asie.
Příběhy těchto tří království ukazují, že i zdánlivě neporazitelná síla může narazit na odpor. Vítězství Mamlúků, Vietnamců a Javanů nebyla náhoda. Byla výsledkem odvahy, znalosti terénu, chytré taktiky a vůle přežít. Ukazují také, že i v časech temnoty se historie může zlomit ve prospěch těch, kteří odmítnou se podrobit.
Zdroje:
• Teatime History - How Three Lesser Known Kingdoms Stopped the Mongol Juggernaut
• Morgan, David. The Mongols. Blackwell Publishing, 1986.
• Turnbull, Stephen. The Mongol Invasions of Japan 1274 and 1281, Osprey Publishing
• Wikimedia Commons & World History Encyclopedia