Největší obelisk světa. Kolos z Asuánu, který nikdy nevztyčili

V kamenolomu poblíž egyptského Asuánu leží obří monolit z růžové žuly. Měl být největším obeliskem, jaký kdy lidstvo vztyčilo. Prasklina jej však navždy uvěznila v kamenné kolébce a zároveň odkryla jedinečné tajemství staroegyptských stavitelů.

Největší obelisk světa. Kolos z Asuánu, který nikdy nevztyčili
Obelisk - kolos z Asuánu
25. května 2025 - 04:52

V severní části starověkých žulových lomů u egyptského Asuánu leží jeden z nejpůsobivějších důkazů technologických dovedností starověkého Egypta. Obří, nikdy nedokončený obelisk, který měl dosáhnout výšky 41,75 metru a vážit přes 1 200 tun, měl být triumfem monumentální architektury Nové říše. Přesto zůstává ležet vodorovně v původní lůžku, nedaleko břehu Nilu, kde byl před více než 3 500 lety započat.

Podle archeologů byl obelisk určen pravděpodobně pro královnu Hatšepsut nebo Thutmose III. Jeho rozměry jsou ohromující: základna 4,2 × 4,2 metru a délka přesahující délku čtyřpatrové budovy. Pro srovnání: hotový obelisk před chrámem v Karnaku, jeden z nejvyšších dokončených, měří „jen“ 29,5 metru.


Obelisk byl pečlivě vysekáván přímo z masivu růžové asuánské žuly. Použití nástrojů z tvrdšího doleritového kamene a dovedné lámání podél přirozených prasklin dokazuje, že Egypťané disponovali pokročilým inženýrským know-how, i když neznali železo ani moderní stroje. Právě díky tomu, že byl obelisk opuštěn kvůli trhlině v horní části, máme dnes jedinečný vhled do procesu těžby, vyrovnávání a oddělování kamenných bloků v antice.

Zajímavé je, že technologie transportu těchto megalitických stavebních prvků stále není plně objasněna. Jak by Egypťané tento kolos o hmotnosti srovnatelné s osobním vlakem přesunuli z lomu do 800 kilometrů vzdálené Káhiry, kde se většina obelisků nachází, zůstává předmětem debat. Existují teorie o systému dřevěných saní, vodních kluzáků či navlhčeném písku snižujícím tření.

Psali jsme:

Unfinished Obelisk, jak se místo dnes oficiálně nazývá, se stal významným archeologickým nalezištěm. Je chráněn jako kulturní památka a slouží jako muzeum pod širým nebem. Návštěvníci z celého světa sem přicházejí obdivovat nedokončený zázrak starověkého stavitelství, který odhaluje nejen sílu, ale i limity tehdejší civilizace.

Jak napsal jeden z archeologů při pohledu na gigantický blok: „Tento obelisk leží, ale mluví. Vypráví příběh o ambici, technologii i pokorném uznání přírodních sil.“

(Pilař, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Máte obavu z toho, že Fialova vláda zmanipuluje výsledky parlamentních voleb?

Ano 82%
transparent.gif transparent.gif
Ne 9%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 9%
transparent.gif transparent.gif