Americký Senát omezil zahraniční pomoc a veřejnoprávní vysílání

politika

Americký Senát v těsném hlasování schválil balík škrtů ve výši 9 miliard dolarů. Zasaženy budou rozvojové programy v zahraničí i financování médií, jako jsou NPR a PBS. Kritici varují před historickým zásahem do rozpočtové rovnováhy a oslabováním demokratických institucí.

Americký Senát omezil zahraniční pomoc a veřejnoprávní vysílání
Ilustrační foto
19. července 2025 - 04:25

Ve čtvrtek nad ránem, po zdlouhavé noční debatě, americký Senát odhlasoval návrh zákona, který odebere 9 miliard dolarů z dříve schváleného federálního rozpočtu. Zhruba 8 miliard z této částky se týká zahraniční pomoci a rozvojových programů, zatímco 1,1 miliardy připadá na Corporation for Public Broadcasting, z níž jsou financovány veřejnoprávní média jako NPR a PBS. Návrh prosadil Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje veřejné výdaje jako přebujelé a neefektivní.

Návrh zákona podpořilo 51 senátorů, zatímco 48 hlasovalo proti. Dva republikáni, Susan Collinsová z Maine a Lisa Murkowská z Aljašky, se připojili k demokratům a vyjádřili nesouhlas, především kvůli tomu, že schválený balík obchází tradiční mechanismy rozpočtového dohledu Kongresu. Senátorka Collinsová v diskusi uvedla, že návrh podkopává ústavní roli zákonodárců a ustupuje exekutivě příliš mnoho pravomocí v určování, jak se mají utrácet peníze daňových poplatníků.

Podle prezidenta Trumpa jde naopak o nutné opatření, které má omezit plýtvání a přivést federální rozpočet k větší udržitelnosti.

„Je to malý, ale důležitý krok směrem k fiskální rozumnosti, na kterém bychom se měli všichni shodnout,“ prohlásil senátní lídr republikánů John Thune krátce před hlasováním.

V pozadí celého návrhu stojí nově vytvořená vládní agentura s názvem Department of Government Efficiency (DOGE), která byla založena Trumpovou administrativou krátce po jeho nástupu do úřadu v lednu 2025. Agentura se snaží auditovat a omezovat výdaje napříč celou federální vládou.

Opozice tvrdí, že se nejedná o běžné rozpočtové opatření, ale o precedens, který může vést ke zneužívání moci. Demokratická senátorka Patty Murrayová, předsedkyně výboru pro rozpočtové příděly, varovala, že podobný postup „narušuje samotný základ bipartisanské spolupráce při tvorbě státního rozpočtu“.

„Nikdy, nikdy předtím jsme neviděli, že by byly bipartisánské investice roztrhány stranickým balíčkem škrtů. Nepokračujme tímto směrem. Ne, když v tuto chvíli právě vyjednáváme společně o dalších výdajových zákonech, uvedla Murrayová.

Rozhodnutí má podle odborníků reálné důsledky. Přerušením či omezením amerických zahraničních programů se mohou destabilizovat humanitární mise a zdravotnické iniciativy, na nichž závisí miliony lidí po celém světě. Organizace jako USAID již oznámily omezení projektů ve více než 30 zemích. Znepokojení vyjádřily také OSN a Světová zdravotnická organizace, které spoléhají na americké partnerství při zvládání krizí, jako jsou pandemie, přírodní katastrofy nebo potravinová nejistota.

Očekává se, že škrty postihnou i mediální krajinu uvnitř Spojených států. NPR a PBS dlouhodobě slouží jako klíčový zdroj informací v odlehlých venkovských oblastech, kde jsou komerční stanice často nedostupné. Kritici varují, že bez vládního financování může dojít k rušení místních poboček a omezení vysílání důležitých veřejných služeb, jako jsou varování při přírodních katastrofách nebo vzdělávací pořady pro děti.

Návrh nyní míří do Sněmovny reprezentantů, která má pouhé dva dny na jeho projednání. Pokud nebude zákon schválen do pátku, automaticky propadá. Přestože republikáni mají ve sněmovně většinu, očekávají se vášnivé debaty a možné doplňky, které by mohly narušit jednotu koalice podporující prezidenta.

Psali jsme: Petr Hampl: Jak zbohatnout

Celý krok je pozorovateli vnímán jako snaha prezidenta Trumpa rozšířit výkonné pravomoci na úkor Kongresu. Podle deníku The New York Times jde o „nezvyklé vzdání se rozpočtové moci zákonodárci ve prospěch exekutivy, jaké USA zažila jen málokdy“. BBC pak připomíná, že veřejnoprávní média, jako jsou NPR a PBS, jsou často jediným spojením se světem pro miliony Američanů žijících v málo osídlených regionech.

„Většina dotčených prostředků, přibližně 8 miliard dolarů, byla určena na programy zahraniční pomoci. Zbývajících 1,1 miliardy směřovalo na Corporation for Public Broadcasting (CPB), která financuje NPR a PBS,shrnul výstižně podstatu návrhu server AllSides.com.

Zatímco prezident Trump krok prezentuje jako vítězství efektivity a úspor, opozice jej označuje za nebezpečný posun k centralizaci moci a znevažování demokratických principů. O osudu tohoto zákona rozhodnou následující dny. A s nimi i otázka, zda má mít prezident právo rušit rozpočtová rozhodnutí Kongresu, když se mu nelíbí jejich struktura.

(Beneš, All Sides, obr.: aiko)



Anketa

Je podle Vás dobře, že hnutí STAČILO! a strana SOCDEM půjdou do sněmovních voleb společně?

Ano 88%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 4%
transparent.gif transparent.gif