Svět na pokraji nebo už ve válce?
V týdnu, kdy si svět připomínal 80 let od konce druhé světové války, roste pocit, že jsme na prahu třetí, nebo že už dokonce začala. Chaos od Kašmíru po Kursk a od Gazy po Port Sudan vytváří globální mapu násilí, v níž stará pravidla ztratila platnost.
Analytička a poradkyně britské vlády Fiona Hillová to říká jasně.
„Třetí světová válka už začala, jen si to odmítáme přiznat,“ citoval Hillovou list The Guardian.
Oslabení Pax Americana a selhání institucí založených na pravidlech z roku 1945 jsou v současnosti vystaveny brutálním zkouškám. Mezinárodní soudní dvůr vydává právně závazné příkazy, které nikdo nerespektuje. Války zuří bez ohledu na diplomacii.
Jedním z nejvýraznějších momentů je ústup Spojených států ze své historické role garanta mezinárodního pořádku. Bývalý ministr zahraničí USA Antony Blinken kritizoval devastaci americké diplomacie slovy: „Budovali jsme důvěru a aliance 80 let. Zničit je za 100 dnů je snadné, obnovit je bude skoro nemožné.“
Bývalý britský ministr zahraničí David Miliband varuje, že svět vstoupil do fáze „geopolitického přelomu srovnatelného s rokem 1989, ale bez jasného směru, kam se vlastně ubíráme.“
Tony Blair dodává, že „všichni byli vytrženi ze své komfortní zóny a v panice hledají nové orientace.“
Gaza aneb když mlčí pravidla
Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich na konferenci o osidlování otevřeně přiznal, že cílem je úplné zničení Gazy: „Do několika měsíců bude Gaza zcela zničena. Hamas jako funkční entita přestane existovat.“
Chaos v Port Súdánu a Hodejdě
V Port Súdánu, což je poslední trasa pro humanitární pomoc, ničily drony RSF infrastrukturu, zatímco izraelské nálety devastovaly Hodejdu, hlavní přístav Jemenu. Pokus vlády Súdánu postavit SAE před Mezinárodní soud za vyzbrojování RSF ztroskotal kvůli nedostatečné jurisdikci. Pouze somálský soudce Abdulqawi Yusuf hlasoval proti tomuto rozhodnutí.
Kašmír: jaderná válka bez pozornosti
Ve chvíli, kdy si dvě jaderné mocnosti Indie a Pákistán ostřelují letadla, Spojené státy americké v regionu de facto absentují. Neexistuje americký velvyslanec ani zmocněnec. Donald Trump prohlásil, že „je to škoda, ale oni spolu válčí po staletí“. V roce 1999 zasáhl Bill Clinton osobně, aby konflikt urovnal. V sobotu naštěstí Indie a Pákistán uzavřely okamžité příměří po několika dnech vzdušných útoků, a to opět díky americkému zprostředkování tentokrát prezidenta Donalda Trumpa. Otázka je, na jak dlouho.
Ukrajina jako středobod systémové války
Konflikt na Ukrajině podle Hillové spojuje všechny rysy systémové války, tedy velký počet účastníků, strategické důsledky a rozsah. Podle britské armády má Rusko již 900 000 obětí, více než v Afghánistánu a Čečensku dohromady.
Trump a „slušná zrada“
Donald Trump dlouhodobě usiluje o revizi vztahů s Ruskem – podle vzoru Jalty 1945. V jeho představě si svět rozdělují suverénní mocnosti bez zájmu o demokratické hodnoty. Jeho neochota podporovat Ukrajinu se střetla s realitou. Volodymyr Zelenskyj využil situaci a nabídl příměří, surovinové dohody a připomněl strategickou hodnotu Ukrajiny.
I viceprezident J.D. Vance, dřívější kritik podpory Ukrajině, nyní přiznal, že „Rusko žádá příliš“ a že „Evropa a USA jsou na stejné straně“.
Evropa buduje vlastní bezpečnost
Evropa však nechce být závislá na Trumpově nestabilitě. Vzniká plán na tzv. evropskou bezpečnostní sílu pro Ukrajinu. Klíčovou roli hrají Francie a Velká Británie ve společné expediční síle, přičemž se k nim přidávají Německo a Polsko v rámci formátu Weimar+.
„Nejen Rusko svou válkou zničilo evropský bezpečnostní řád. I Spojené státy se odvracejí od hodnot, které samy vytvořily. To je konec dlouhého 20. století,“ prohlásil při projevu 8. května německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Jestliže byla studená válka definována stabilitou a jaderným odstrašováním, současný svět se vyznačuje neřízenou eskalací. Chybí nejen respekt k mezinárodnímu právu, ale i základní důvěra mezi velmocemi.
Fiona Hill to shrnula výstižně: „Nepotřebujeme oficiální vyhlášení. Třetí světová válka už prostě probíhá, akorát jinak, než jsme si ji představovali,“ shrnula výstižně Fiona Hillová pro list The Guardian.