Česká ekonomika je stále jako cedník, míní Kovanda

politika

Ekonom Kovanda připomněl, že v minulém roce byla Česká republika jedinou zemí, v níž obyvatelé disponovali menším bohatstvím, než které vytvořili. Data ze světové banky ukazují, že Češi si ponechávali pouze 96 procent.

Česká ekonomika je stále jako cedník, míní Kovanda
Lukáš Kovanda, ekonom
21. listopadu 2023 - 06:05

Podle ekonom Lukáše Kovandy mizí bohatství České republiky do zahraničí v podobě dividend. Také si myslí, že v současně době neexistuje vyvážený příliv investic do země. Z dat světové banky vyplývá, že Češi disponují menším bohatstvím, než které ve skutečnosti vytvoří. Lépe jsou na tom Slováci, Maďaři i Poláci.

„Česká ekonomika je stále „jako cedník“. Z okolních zemí zůstala loni jedinou, z níž lidmi vytvořené bohatství masivně mizelo bez náhrady do zahraničí, vyplývá z dat Světové banky

Loňský rok jednoznačně potvrdil postavení české ekonomiky jako vysoce „odtokového“ hospodářství. Objem vytvořeného bohatství, které z České republiky bez náhrady mizí do zahraničí, je v posledních letech tak značný, že zemi náleží nelichotivé přední příčky ve světovém žebříčku podle právě rozsahu odtoku bohatství.

V roce 2022 bylo Česko mezi okolními zeměmi jedinou, jejíž obyvatelé měli k dispozici méně bohatství, než kolik reálně vytvořili, a to pouze zhruba 96 procent. Hrubý národní důchod v přepočtu na osobu totiž zaostal za hrubým domácím produktem v přepočtu na osobu, jak ukazují data Světové banky (viz tabulka níže).Pro srovnání, takoví Němci disponovali přibližně 110 procenty bohatství, které na svém území vytvořili, a to i díky přílivu bohatství vytvořeného například právě v Česku. Rakušané pak měli k dispozici 108 procent bohatství, které vytvořili. Poláci sice zůstali „na svém“, ale Maďaři či Slováci dokázali ukazatel rovněž přetočit „do plusu“.

Každý obyvatel ČR, včetně nemluvňat, tak měl loni v průměru k dispozici o zhruba 25 tisíc korun méně, než kolik mu mělo připadat, pokud by v zemi vytvářené bohatství také v zemi zůstávalo nebo bylo v případě odtoku plně kompenzováno přílivem bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend nebo investic.

Česko je přední světovou „odtokovou“ ekonomiku již řadu let. V roce 2019, tedy ještě před covidem a válkou na Ukrajině, obsazovalo v rámci zemí OECD první příčku v rozsahu odtoku bohatství, vynecháme-li země označované za daňové ráje.

Psali jsme:

Stěžejním důvodem enormního odlivu bohatství z Česka je pravidelný, prakticky každoroční, odliv stovek miliard korun do zahraničí v podobě dividend, jenž není kompenzován dostatkem zahraničních investic v zemi," napsal na sociální síti X ekonom Lukáš Kovanda.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?