Chaotické čistky v Trumpově týmu. Waltz končí po bezpečnostním fiasku

politika

Poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz končí po skandálu se sdílením citlivých vojenských informací. Americký prezident Donald Trump ho přesouvá na post velvyslance při OSN, zatímco ministerstvo i bezpečnostní tým čelí rostoucí kritice kvůli chaosu a neprofesionalitě.

Chaotické čistky v Trumpově týmu. Waltz končí po bezpečnostním fiasku
Mike Waltz
3. května 2025 - 06:55

Americký prezident Donald Trump oznámil další významné změny v nejvyšších patrech své administrativy. Dosavadní poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz opouští tuto klíčovou funkci a míří na post velvyslance USA při OSN. Jeho místo má dočasně převzít ministr zahraničí Marco Rubio. Tento krok však nepřichází z čistého nebe, ale spíše potvrzuje rostoucí kritiku chaotického stylu vládnutí, nedbalého nakládání s citlivými informacemi a opakovaného střetu osobních loajalit s profesionální odpovědností.

Waltzův přesun do OSN přichází jen několik týdnů poté, co byl pod palbou médií a expertů kvůli neuvěřitelnému bezpečnostnímu pochybení: omylem přidal šéfredaktora magazínu The Atlantic, Jeffreyho Goldberga, do šifrované skupiny na aplikaci Signal, ve které probíhala diskuse o utajované vojenské operaci proti Húsiům v Jemenu. Podle dostupných zpráv byla skupina určena pro sdílení citlivých plánů, včetně termínů vzdušných útoků. Trump i Bílý dům se sice pokusili incident bagatelizovat a tvrdili, že „nebyly sdíleny žádné utajované informace“, ale pochyby zůstávají především kvůli způsobu, jakým byly informace šířeny a kdo všechno k nim mohl mít přístup.

„Waltz dříve převzal „plnou odpovědnost“ za vybudování řetězce zpráv Signal a úředníci administrativy popsali epizodu jako "chybu", která však Američanům nezpůsobila žádnou újmu,“ uvedla agentura AP.


Ačkoliv se Waltz tváří, že jeho odchod je povýšením, ve skutečnosti jde o klasickou výměnu postů ve snaze uchovat loajalitu bez přiznání selhání. V tomto případě má být výměna formálně „odměnou“, ale prakticky je to elegantní způsob, jak problematického hráče dostat z centra moci. Skandál totiž nekončí jen u něj, neboť ve stejném řetězci zpráv se údajně objevily i příspěvky ministra obrany Petea Hegsetha, který zveřejnil časy vzletů a bombardovacích útoků, a dokonce měl ve své kanceláři nainstalovanou neautorizovanou linku pro osobní počítač v těsné blízkosti terminálů s utajovanými informacemi. Pentagon již zahájil vyšetřování, uvádí Marine Corps Times

Nelze opomenout ani politický rozměr celé situace. Náhlý přesun Waltze a dočasné převzetí jeho funkce ministrem zahraničí Rubiem, který tak bude držet dvě nejdůležitější bezpečnostní role zároveň, nastává ve chvíli, kdy Spojené státy čelí bezprecedentní zahraničněpolitické zátěži: pokračující válce na Ukrajině, eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, rostoucímu napětí s Íránem i rozkolísané globální ekonomice kvůli Trumpovým celním válkám.

Psali jsme:

Trump nicméně i nadále staví loajalitu nad odbornost. Waltze se otevřeně zastával, i když část jeho vlastního okolí včetně konzervativních aktivistů, jako je Laura Loomerová, požadovala jeho odstranění. Loomerová po oznámení odchodu napsala na síti X jednoduše: „SCALP“. Její vliv i rostoucí síla ultrapravicových hlasů ukazují, že Trumpův tým není řízen strategicky, ale spíše živelně, podle momentálního tlaku z radikálních částí jeho voličské základny.

Vývoj kolem Waltze je jen dalším důkazem, že bezpečnostní aparát Trumpovy vlády není jen přetížený, ale především nestabilní a neprofesionální. A právě v takovém prostředí se dnes rozhoduje o americké zahraniční politice a tím i o globální bezpečnosti.

(Pilař, marinecorpstimes.com, foto: zai)


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?