Tím však jejich rozdíly prakticky končí, uvádí server UnHerd.com. Oba kandidáti totiž zůstávají pevně věrni myšlence americké hegemonie. Trump například slibuje návrat k doktríně „mír skrze sílu“, která má zajistit, že Washington zůstane na vrcholu světové hierarchie. Když Evropská unie usilovala o vybudování nezávislé vojenské kapacity mimo struktury NATO, které dominují USA, Trumpova administrativa poslala do Bruselu varovný dopis. Navzdory všem svým proklamacím během prvního funkčního období Trump nesnížil americké obranné závazky v Evropě; v konečném důsledku pouze navrhl přesun 12 000 vojáků (většina z nich měla být přemístěna v rámci Evropy, nikoli odsunuta).
Pravdou je, že Trump i Harris zůstávají frustrujícím způsobem vágní, pokud jde o konkrétní politické kroky, které by po zvolení zavedli. Trump se prezentuje jako někdo, kdo udrží Spojené státy mimo války, přestože flirtoval s myšlenkou bombardovat Mexiko, aby zasáhl proti kartelům, prohloubil americkou angažovanost na Blízkém východě podporou Izraele a konfrontoval Čínu pomocí vysokých cel.
Na základě toho mála, co Harris naznačila, se její zahraniční politika příliš neliší od současného prezidenta Joea Bidena. Přestože její kořeny spočívají v levicovém křídle Demokratů, podporuje Izrael; v Asii podporuje multilaterální skupiny jako ASEAN a prosazuje přísné exportní kontroly na podporu technologické dominance USA. Ačkoli Trump byl skeptičtější vůči multilaterálním uskupením v Asii a často je považoval za ztrátu času, jeho politika vůči Číně sdílí stejné cíle jako politika Harrisové.
Izolacionisté a pacifisté tvrdí, že takové výdaje nejsou nutné, ale Trump ani Harris na tyto kritiky nemají odpověď. Ani jeden z nich si nepřipouští limity amerických vojenských zdrojů a nereálné zahraničněpolitické priority. Rovněž se ani jeden z nich pravděpodobně nechystá snížit rozpočet na obranu nebo omezit vojenské závazky v zahraničí. Přestože oba tvrdí, že chtějí překonat dědictví válek v Iráku a Afghánistánu, žádný z nich není připraven významně snížit přítomnost USA na Blízkém východě. To samé platí o Evropě.