Klimatičtí aktivisté se chovají jako šílenci a teroristé

politika

Zakladatel českého spolku Poslední generace a klimatický aktivista Arne Springorum v pořadu 360° na CNN Prima NEW k blokádě silnic uvedl, že jejich aktivismus je stejně extrémní, jako bylo v minulosti považováno podepsání Charty 77.

Klimatičtí aktivisté se chovají jako šílenci a teroristé
Petr Macinka
27. května 2023 - 08:20

Podle něj vždy záleží na kontextu. Takové přirovnání naprosto zvedlo ze židle předsedu strany Motoristé sobě Petra Macinku. 

„Extremista uráží lidi, kteří Chartu 77 za totality podepsali, já zírám. Kdyby svět byl řízen ekologickými teroristy, jako jste vy, tak zahyneme,“ řekl Macinka. 

Arne Springorum působí v organizacích, jsou známé tím, že se jejich členové na protest přilepují na silnice, blokují provoz a pořádají pochody za klima. Vysvětloval, že jejich cílem je, aby lidstvo bralo klimatickou krizi vážně.


Petr Macinka chování těchto klimatických aktivistů označil za extrémní. „Není možné dělat násilné akce a brát si veřejnost jako rukojmí. Shoduji se s těmi názory, že Last Generation a Letzte Generation jsou zločinecké organizace. Před 14 dny se ve Vídni stalo, že sanitka v důsledku blokády podobných šílenců nemohla projet. Když dojela za pacientem, byl již mrtvý. To je prostě zločin,“ opřel se do aktivisty v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Springorum vzápětí tvrzení, že je takové chování aktivistů extrémní důrazně odmítl a nabídl přirovnání k chartistům. 

„Myslím, že náš aktivismus je stejně extrémní, jako bylo v minulosti považováno podepsání Charty 77. Vždy záleží na kontextu. Tenkrát šli do lochu za jejich aktivismus. My počítáme s tím, že to bude mít následky. Postavíme se k tomu čelem. Když nám za to chtějí dát pokutu, tak klidně. Jsme v situaci, kdy vědci říkají, že nám zbývá pár let, kdy můžeme ještě něco dělat, než se spustí klimatické procesy, které už pak budou nezvratné. Kvůli tomu jsme v ulicích,“ uvedl. Macinka byl však z takového přirovnání doslova šokován. 

Také jsme psali:

„Já opravdu zírám. Extremista tady uráží lidi, kteří za komunismu a totality podepisovali Chartu 77. Zírám, když se tady vyvyšuje a uráží. Nežijeme v totalitě, není tady žádná klimatická nouze, kvůli které bychom za rok uhořeli. Tohle není v civilizované společnosti možné dělat,“ oponoval Macinka, který Springoruma nazval zločincem a teroristou. 

„Tyto organizace jsou normálně teroristické. Kdyby svět byl řízen ekologickými teroristy, jako jste vy, tak zahyneme,“ komentoval postoje Springoruma.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?