Lepší odejít, než být vynesen v zubech, radí Fialovi VIdlák

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz. 

Lepší odejít, než být vynesen v zubech, radí Fialovi VIdlák
Vidlákův pondělní otvírák
27. listopadu 2023 - 06:05

EVROPSKÁ FEDERACE, MEJDAN V HOLANDSKU, STÁVKA A SVĚT BEZ HRANIC. Europoslanci odhlasovali minulou středu v parlamentu návrh Ústavního výboru, který doporučuje změny v zakládajících smlouvách EU a zásadním způsobem směřuje proti zájmům menších a středně velkých států. Navrhované revize spočívají na třech základních změnách, a to zavedení většinového hlasování, odstranění práva veta jednotlivých členských zemí, čímž by skončil princip jednomyslnosti, a na omezení počtu komisařů EU. Mezi hlavní navrhované změny patří opuštění principu jednomyslnosti při hlasování v Radě EU v 65 oblastech a přesun kompetencí členských států na úroveň EU, a to včetně vytvoření dvou nových výlučných kompetencí unie v oblastech ochrany životního prostředí a biodiverzity. Zároveň by se také výrazné rozšířily sdílené kompetence v zahraniční a bezpečnostní politice, ochraně hranic, veřejném zdravotnictví, civilní obraně, průmyslu a vzdělávání. Euro by se mělo také stát povinnou měnou pro každou členskou zemi. 

Co výsledku hlasování soudíte a co by přijetí navrhovaných změn znamenalo pro Českou republiku?
 
Zeptám se asi takto: Myslíte, že se Olaf Scholz ptá bavorského premiéra na jeho názor ohledně pomoci Ukrajině? Nebo že konzultuje se  saským premiérem svojí cestu do Číny nebo USA? Myslíte, že se Miloš Vystrčil ptal jihomoravského hejtmana Grolicha, jestli je cesta na Tchaj-Wan dobrý nápad?  Pokud by se tyto odhlasované změny měly uvést do praxe, tak se Česká republika stane další spolkovou zemí Německa se vším všudy. Bez práva veta (protože přesně to je onen princip jednomyslnosti) prostě bude suverénní asi jako Karlovarský kraj a bude mít na svojí budoucnost podobný vliv, jaký má hejtman Grolich na Petra Fialu.
Bezděky mě napadá, že právě toto odmítl jako první už František Palacký svým slavným dopisem německým stavům.

Přesně o tomto budou eurovolby. O naší budoucnosti jako suverénní země (byť s debilem v čele) a nebo nesamostatného regionu. Nic víc, nic míň.

Evropa v šoku. I tak by se dal popsat úspěch vítězné Strany pro svobodu Geerta Wilderse v Nizozemsku, který nejen v pražské kavárně vyvolal obavy z "ochromení" EU. Někteří se dokonce vyjádřili ve smyslu, že jeho nástup do čela vlády by mohl otřást celou Evropskou unií. Jiní naopak vítězství Wilderse a jeho Strany pro svobodu vítají. Jak hodnotíte výsledky voleb v Holandsku Vy? Po výsledcích voleb v Maďarsku a na Slovensku to vypadá, že se Evropa probouzí…
 
Ale trvalo to Holanďanům, že? Kolik muselo vzniknout mešit? Kolik peněz se muselo probendit ze státní kasy? Kolik muselo zemřít lidí, kolik teroristickýcb útoků se muselo stát, kolik čtvrtí se muselo změnit na no-go zóny, než lid přestal věřit liberálním médiím a hodil to Wildersovi navzdory strašení? Podle mě se Wildersovi ale stane přesně to, co se stalo u nás Andreji Babišovi. Všichni ostatní se "obětují" a udělají koalici proti nejsilnějšímu, aby zachránili henty evropské hodnoty.

Vyhráno ještě zdaleka není, ale ukazuje se, že lid toho má v Holandsku stejně dost, jako na Slovensku. A to je dobrá zpráva.Česko je jediná země v EU, které se nedaří dostat z ekonomických problémů. Reálné mzdy klesají a ceny letí nadále vzhůru. Prezident Petr Pavel, který bere 341 000 Kč měsíčně, si však myslí, že se Češi nemají až tak špatně. Možná neví, že milion Čechů žije pod hranicí chudoby a další dva miliony se do ní rychle propadají. Prezidentovo vyjádření, že se Češi „nemají až zas tak špatně“ je poměrně odvážné, co myslíte?
 
Prezident Petr Pavel se má, jak se nikdy předtím neměl... A aby to tak zůstalo, měl by být trochu rozumnější. Možná měl jet s Petrem Fialou do té Afriky a nechat si od místních hrdlořezů a diktátorů vyprávět, jaké to je, když se lidi prudce propadnou do bídy... To pak dochází k převratům, nerespektují se ani ústavy, ani lidská práva... prostě společnost dělí od revoluce tři teplá jídla. A i když jste diktátor s absolutní mocí, nemůžete si být jistý, že to přežijete.

Petr Pavel se možná zatím cítí bezpečně, ale měl by si uvědomit, že i jeho hradní strážci se dívají na své výplatní pásky a účty za plyn a určitě se jim nelíbí ten progres. Aby jednoho dne nezjistil, že ho vojáci nechrání, ale s chutí k němu vpouštějí revolučně naladěný dav...

Chystaná stávka odborářů bobtná, hlásí se další a další. Ke „Dni protestů“ se podle odborářů kromě učitelů v mnoha školách připojí zaměstnanci ze zhruba třiceti průmyslových podniků. Jsou mezi nimi Škoda Auto nebo Třinecké železárny, ve kterých se přeruší provoz. Cílem stávky je poukázat na celkově špatný stav ekonomiky a politiku úspor, kterou vláda prosazuje. Co od stávky očekáváte a jak se podle Vás liší od těch předchozích, na kterých jste také vystupoval?
 
Očekávám, že se zase trochu víc ukáže, že tato vláda je neoblíbená, neschopná, hloupá a už dávno tu neměla být. Očekávám, že si i náš Nutelliér všimne, že už nemá oporu ani u těch, kterým podle vlastních slov přidává na rozpočtu. Očekávám, že si toho všimnou ti chytřejší v ODS a dojde jim, že s tímto materiálem ve Strakovce se po volbách už do sněmovny nepodívají a žádné medové řečičky o očistě je nezachrání.
Víte, tentokrát je to obráceně. Všechny předchozí demonstrace měly dodat odvahu odborářům, aby se začali bouřit a stávkovat. Měly být veřejnou ukázkou, že podpora Fialovy vlády je na dně a měly varovat před tím, co se teď vyplňuje. Tato demonstrace je naopak viditelnou ukázkou stávek. Viditelnou ukázkou toho, co se bude odehrávat po celé republice. Pondělní události jsou v podstatě odpovědí na předchozí demonstrace. Jsem rád, že u toho budu stejně blízko, jako na všech předchozích akcích.

Premiér Fiala ke stávce řekl, že odboráře nechápe a stávku označil za nezodpovědnou. A to se ještě kvapem blíží další stávka lékařů, kdy v řadě nemocnicích hrozí omezení plánovaných operací. Je možné, že premiér Fiala funguje pouze jako jednosměrný vysílač signálů? Vysílá a vysílá, ale zpětnou vazbu neanalyzuje, neboť ji prostě odmítá a nepřijímá…
 
Jednosměrný vysílač signálů... teď jste v podstatě jinými slovy popsal loutku. Někoho, kdo je úplně mimo a koná podle zadání, které vymyslel někdo jiný a on sám tomu vlastně ani nerozumí. Víte, já jsem Fialu považoval sice za škůdce, ale poměrně inteligentního škůdce. Po jeho učasti v reklamě na německou nutellu už si to nemyslím. Oni ho prostě načančali, opravili mu zuby, nastřelili vlasy, načesali jako hollywoodského herce, naučili ho roli a on teď hraje. A vlastně je mu úplně jedno, že hraje v největším propadáku od roku 1989. Jinak je jeho jednání vysvětlit nedovedu.

Psali jsme:

Doufám, že si celá vláda v pondělí užije večerní zprávy. Disidenti drží hladovku, učitelé budou stávkovat, doktoři nebudou sloužit přesčasy... Třeba mu dojde, že je lepší odejít, než být vynesen v zubech.

Piráti zveřejnili na sociální síti X svou představu o světě "bez hranic". Podle nich je migrace legální a lidé mají právo se volně pohybovat a stěhovat se kamkoliv chtějí, což jim musí být bezpečně umožněno. Dobrým zvykem a mravem ale přeci v každé kultivované společnosti odjakživa bylo a je, že se lidé mohou sice do nějaké země nastěhovat, ale pouze tehdy, pokud jim to lidé té země, kam se chtějí nastěhovat, povolí. Nepřijde Vám to zvláště v dnešní době spíše jako nebezpečná výzva k "souhlasu s jakoukoli invazi" či dokonce jako výzva k „destrukci naší společnosti“?

Já bych Piráty nerušil, když dělají chybu. Mluvit o právu na migraci v době, kdy v Irsku bodal jakýsi přistěhovalec do dětí a ve Francii se muslimové baví útoky noži na diskotékách, to není jen hloupé, to je přímo idiotské. Na Západě právě dochází k naplnění noční můry liberální politiky a naši Piráti se k tomu chtějí přidat. Je jim přáno. Nemusíme dělat nic víc, než se postarat, aby si jejich uhozené představy o ideálním světě přečetlo co nejvíc lidí. Vše ostatní se stane samo.

Jestli to takhle půjde dál, tak se po volbách do poslanecké sněmovny nedostane nikdo ze současné Pětikolky. Chybět mi nebudou. Politických stran, které chtějí uspět s jiným programem, těch máme víc než dost.  Takže, Piráti! Nestyďte se. Jen houšť a větší kapky. Ještě nám něco řekněte o vašem ideálním světě.

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 7%
transparent.gif transparent.gif
Ne 83%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif