Miliardové škody a chaos. Šik rozkrývá pozadí „velkého průšvihu“

politika

Ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik se ve svém komentáři vrátil k rozsáhlému blackoutu, který postihl značnou část Evropy. Prý teprve až nyní mu dochází, o jak velký „průšvih“ se jedná.

Miliardové škody a chaos. Šik rozkrývá pozadí „velkého průšvihu“
Ilustrační foto
3. května 2025 - 05:05

„Docela mě překvapilo, že když jsem tady v úterý uváděl citaci z Reuters a k tomu dal ilustrativní srandovní obrázek Pyrenejského poloostrova zahaleného do tmy, opravdu si "externí ověřovatelé faktů" dali tu práci a tuhle hloupost vyvraceli. Fotka byla označená jako pozměněná a skryta. Vysvětlení bylo, že nesedí, protože večer se už někde ve Španělsku a Portugalsku svítilo. 

Musím se přiznat, že mě to překvapilo. Na FB je spousta blbostí, memů, deepfejků atd., ale externí ověřovatelé opravdu považují za důležité vyvracet obrázek černého poloostrova? Teprve v tom okamžiku mi došlo, o jaký průšvih se jedná. 

Základní informací k výpadku doposud je, že během okamžiku se "ztratilo" ca 15 gigawattů vyráběné elektřiny, což bylo téměř 60 % okamžité poptávky a síť zkolabovala. Nikdo prý zatím s určitostí neví proč. 

Nejdříve jsme slyšeli něco o atmosférickém jevu, poté se objevily zprávy o kybernetickém útoku a vyšetřování dle The Insider bylo soudem označené jako tajné. Poté se objevila zpráva společnosti Red Eléctrica de España (REE), že důvod incidentu je pravděpodobně nutné hledat ve dvou fotovoltaických elektrárnách na jihozápadě poloostrova. Samotná společnost REE již v květnu 2024 varovala před riziky velkého výpadku s tím, že obnovitelné zdroje jsou rozmístěny po celém území země a napojují se na rozvodny, které nebyly navrženy pro zvládání velkého objemu výroby.


Ještě než bylo vůbec něco jasné a jen několik hodin po incidentu už španělský premiér Sánchez jako první řekl, že výpadek proudu ve Španělsku nebyl způsoben nadbytkem obnovitelných zdrojů. Stejně tak i španělský ministr životního prostředí se také den na to okamžitě ozval a "varoval před pokusy svalit vinu na rostoucí využívání obnovitelných zdrojů energie." Necelých 24 hodin po incidentu se o slovo přihlásila i prezidentka REE a politicky korektně objasnila, že "není správné spojovat incident s obnovitelnými zdroji energie". Přitom bývalý prezident španělské Komise expertů pro scénáře energetické transformace uvedl, že výpadek mohl být skutečně způsoben nedostatkem dodávek ze stabilních zdrojů, jako je plyn, jaderná nebo vodní energie a přebytkem z těch nestabilních.

Vyšetřování prý probíhá jak ve Španělsku, tak i na půdě EU a do několika dnů má být jasno. Ale je možné se na výsledky vůbec spolehnout? I když pro nás v ČR se jednalo jen o zprávu, zajímavost nebo pobavení, Španělé moc pobavení nebyli, několik lidí zemřelo včetně jedné ženy na dýchacích přístrojích, tisíce lidí muselo být vyprošťováno, chaos způsobil miliardové škody. 

Nezávislí ověřovatelé skrývají hloupé obrázky, REE okamžitě hází zpátečku, vláda slovy premiéra i ministra předjímá výsledky vyšetřování, protože obnovitelné zdroje jsou jedním z pilířů jejich politiky, ale i jedním z pilířů evropského Green dealu, jehož je Španělsko zářivým příkladem. Na stole ve Španělsku leží také naplánované zavření posledních pěti jaderných elektráren plánované do roku 2035 a profíci z oboru před tím varují. Představme si, že by vláda založila svou energetickou politiku na chybných úvahách, před kterými mnozí varovali a kvůli tomu zemřeli lidé.

Psali jsme:

Nemyslím si, že je prakticky možné, aby výsledek vyšetřování opravdu zjistil přímou souvislost mezi blackoutem a nespolehlivostí obnovitelných zdrojů. To prostě není politicky průchozí. Jsem zvědavý,“ napsal na závěr svého komentáře k rozsáhlému blackoutu na síti facebook Pavel Šik. 

(dan, prvnizpravy.cz, repro: BBC News)


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?