Na Václaváku demonstrace, ve Sněmovně mejdan. A Mašek se ptá

politika

Poslanecká sněmovna pozvala na 16. září občany na unikátní událost "Sněmovní Open". Akci svolala v ten samý den, kdy se budou v Praze konat masivní protesty proti vládě. A opoziční poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek se do Pekarové pořádně obul.  

Na Václaváku demonstrace, ve Sněmovně mejdan. A Mašek se ptá
Jiří Mašek (ANO)
13. září 2023 - 07:01

Na tuto akci osobně zvou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny PČR Martin Plíšek a předseda podvýboru pro kulturu Pavel Svoboda. Sněmovní Open se koná v rámci sousedských slavností Zažít město jinak.

"Poslanecká sněmovna vás 16. září 2023 zve na unikátní událost Sněmovní Open. Celý program Sněmovní Open se bude odehrávat ve Sněmovní ulici a v jejím okolí v sobotu 16. září od 10.00 hodin. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny PČR Martin Plíšek a předseda podvýboru pro kulturu Pavel Svoboda v 11.00 hodin slavnostně akci zahájí. Mezi 10.00 – 12.00 hodin s hudebním programem vystoupí studenti konzervatoře Jana Deyla. V jednu hodinu odpoledne bude vyhlášen vítěz veřejné soutěže o inaugurační pero a bude předán finanční dar Klubu svobodných matek. Celé odpoledne bude vyplněné hudební produkcí studentů Pražské konzervatoře, orchestru Příliš mnoho saxofonů, kapely Jazz Foundation ZUŠ Jana Hanuše a skupiny Martias & M.G.M. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu „Umění ve sbírce“, kterou pořádá Archiv Poslanecké sněmovny. Součástí programu jsou také varhanní koncerty, které se budou konat od 10.15 až 11.15 hodin a od 15.00 až 16.00 hodin v kostele svatého Tomáše v blízké Josefské ulici. Pro přátele literatury bude fungovat výměna knih, kdy za jednu starou knihu si budete moci odnést novou. Po celý den budou účastníkům k dispozici stánky sociálních podniků s občerstvením," uvádí se na oficiálních stránkách Sněmovny Parlamentu ČR. 

Opozičním poslancům vadí načasování sousedské slavnosti ve Sněmovní ulici na stejný den jako protivládní demonstrace a kritizují vedení Sněmovny za to, že akcí ohrožuje bezpečnost, neboť se koná ve stejný den jako protivládní demonstrace na Václavském náměstí, a hrozí tedy střet účastníků obou událostí.

Podle vedení dolní komory bude však prý bezpečnost zajištěna. Odmítá i kritiku načasování. Naopak kritikou nešetřil poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek.


„Paní Pekarová si bude dělat ve Sněmovní merendu, když bude plný Václavák i Praha účastníků dlouho avizované protivládní demonstrace?“ pohoršoval se na sociálních sítích. A jelikož jeho příspěvek rozjel doslova lavinu komentářů, Mašek se k věci později na svém facebookovém profilu vrátil a věc okomentoval detailně.

„Zdravím všechny,
tohle nejen není moudré, ale vůbec se mi to z bezpečnostního hlediska nelíbí. To je nějaká další provokace? Nejdříve Rakušan vyvěsí plachtu s mrtvolou na budovu ministerstva vnitra, protože má být na Letné demonstrace a dnes toto? To nešla tato Vaše nová akce uspořádat, paní Pekarová, jindy? To ve sněmovní ulici postavíte i podium? Co na tohle říká policie a bezpečnostní služby? 

Paní Pekarová si bude dělat ve Sněmovní merendu, když bude plný Václavák i Praha účastníků dlouho avizované protivládní demonstrace? To jako vážně?" napsal Mašek na svém veřejném facebookovém profilu příspěvek, který později na základě diskusních příspěvků rozvedl.

Psali jsme:

„Zdravím všechny, 
opět jsem nemlčel a opět se mi to vymstilo. Takže stručně ještě jednou k akci Pekarové "Zažít město jinak: Sněmovní Open" ve Sněmovní ulici.

- Předpokládám, že je to akce paní Pekarové z jednoduché dedukce.
- 11:00 Slavnostní zahájení s předsedkyní PS PČR paní Markétou Pekarovou Adamovou (TOP09), vedoucím Kanceláře Poslanecké sněmovny PČR panem Martinem Plíškem (exposlanec TOP09) a panem poslancem Pavlem Svobodou (TOP09)
- 13:00 Slavnostní vyhlášení vítěze veřejné soutěže o inaugurační pero a předání finančního daru Klubu svobodných matek. Předpokládám předsedkyní PS PČR paní Markétou Pekarovou Adamovou (TOP09) když to říkala na sociálních sítích.
- Nikdo jiný z politiků tam vystupovat nebude. 
- Předpokládám že by pozvání ani nikdo nepřijal.
- Nikdo a já už vůbec ne, není proti akci pod názvem „Zažít město jinak“. Ba naopak! 
- To je pro ty kritiky, co se do mě opřeli. 

Jsem proti politické akci "Zažít město jinak: Sněmovní Open" ve Sněmovní ulici, když se budou v ten den, nedaleko budou konat mohutné protesty proti vládě. 

Spíš mi to připadá jako zbytečné riziko a možnost konfliktu a toho si snad je paní předsedkyně vědoma.
Zákon o právu shromažďovacím stanoví, že "jsou zakázána shromáždění v blízkosti budov Parlamentu České republiky, a to v místech vymezených v příloze tohoto zákona". Tento dodatek pak obsahuje seznam ulic, kde jsou jakékoliv demonstrace zakázané. A to včetně ulice Sněmovní!

Policisté budou muset proto v tak rizikovém termínu zajistit v okolí Poslanecké sněmovny bezpečnostní opatření, především s cílem zajistit bezpečnost chráněných osob a chráněného objektu. Jak to provedou v tomto případě ... je mi opravdu záhadou. Mám velké obavy, jak se na případné konflikty či střety může připravit policie, kde budou únikové cesty atd.? Je tohle opravdu nutné? 

Máme již smutnou zkušenost se střetem demonstrantů a policie u Muzea.
- Jen kvůli tomu, aby měla paní Pekarová kde předat prezidentské pero? 
- Jen kvůli tomu, aby si udělal řádné PR před volbou předsedkyní své TO P09?
Nejsem si jist, zda toto je opravdu úkolem politiků. To na závěr!" doplnil Mašek, který pak ještě později nejspíše reagoval na nepochopení jeho slov ze strany šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, a toto jí vzkázal.

Psali jsme:

„Zdravím všechny, tak paní předsedkyně sněmovny zřejmě nepochopila psaný text, tak po lopatě. 
1. Jsem členem bezpečnostního výboru, a tak se zajímám o vnitřní bezpečnost ČR a tedy i o bezpečnost občanů.
2. Pokud paní předsedkyně četla psaný text, pochopila by, že akci „Zažít město jinak“ znám a opravdu proti ní nejsem a podporuji ji.
3. Jsem ale proti politické akci "Zažít město jinak: Sněmovní Open" ve Sněmovní ulici, v den, kdy se nedaleko budou konat mohutné protesty proti vládě.
4. Předcházet konfliktům a rozdělování společnosti by mělo být základním tématem všech politiků," uzavřel Mašek. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 35%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 57%
transparent.gif transparent.gif