Nejasnosti kolem nákupu stíhaček. Mašek se obul do Černochové

politika

Opoziční poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek okomentoval na svém veřejném facebookovém profilu nejasnosti provázející chystaný nákup amerických stíhaček F 35 a osočil ministryni obrany Janu Černochovu ze lži. 

Nejasnosti kolem nákupu stíhaček. Mašek se obul do Černochové
Jiří Mašek (ANO)
19. září 2023 - 07:01

„Zdravím všechny, spolu s dalšími 199 poslanci jsem obdržel na vědomí nabídku firmy SAAB na dodávku stíhacích letounů GRIPEN pro AČR. Ministryně války více než rok lže, že žádné konkurenční nabídky nezná! Švédové připojují otázky, které podle nich zůstávají zatím bez odpovědi.

Proč se na totéž neptají novináři a nechávají otázky pouze na opozici? Co na to PIRÁTI, kteří se zaštiťují svou transparentností?

Otázky jsou ZDE:

- Proč spěcháme s nákupem stíhaček?
Gripeny mohou sloužit až do roku 2040. Nemáme na kvalifikované rozhodnutí ještě čas?

- Jak ovlivní obří zakázka další rozvoj armády?
Není pro obranyschopnost Česka nyní klíčová protivzdušná obrana a těžká brigáda?

- Umíme využít dostatečně schopnosti stávající platformy?
Potenciál stávajících Gripenů C není plně využit. Budeme umět naplno využívat schopnosti platformy nové, pro což je klíčová modernizace dalších složek armády?

- Dokážeme přechod na zcela jiný typ letounu zabezpečit i personálně?
S astronomickými provozními náklady u F-35 se pojí i personální náročnost. Nejde jen o výcvik, ale i o počty. Bude Česko takový personál schopno včas zajistit?


- Umíme dostatečně přesně odhadnout skutečné náklady spojené s provozem F-35?
Zkušenosti jiných zemí ukazují, že skutečné náklady se liší o desítky procent od hodnot prezentovaných při podpisu smlouvy. Nestojí to za hlubší analýzu?

- Jsme schopni vůbec vybudovat odpovídající infrastrukturu?
Nevyvstane s přechodem na zcela jiný typ supersoniku potřeba dobudování dalších základen? Jak se vypořádáme s nadměrnou hlučností? A co transportní a logistická infrastruktura? Disponujeme jí vůbec?

Rozhodnutí vlády se blíží, zákonodárci již mají oficiální nabídku společnosti SAAB na letouny Gripen k dispozici. Jaké nakonec padne rozhodnutí?
(Zdroj: redakce, SAAB)

Psali jsme:

Dodávám. Je třeba reálné rozhodnutí, které nepoškodí optimální a vyváženou strukturu AČR, splní úlohu v komplexní obraně ČR a bude ekonomicky únosné pro stát a jeho občany," napsal Mašek na svém facebookovém veřejném profilu a znovu položil dvě otázky, kterými apeluje na vládní poslance i novináře a média. 

„Začnou se ptát mimo opozičních poslanců i ti koaliční, a co i novináři?" zeptal se Mašek a na závěr ještě napsal ironickou poznámku na adresu Pirátů, kteří podle něj budou evidentně mlčet s heslem "hlavně že jsme u toho!“.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif