Čtyři vlajkonoši a slušná křeč pětikolky. Vidlák účtuje

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Čtyři vlajkonoši a slušná křeč pětikolky. Vidlák účtuje
Vidlákův pondělní otvírák
18. září 2023 - 07:01

DOZVUKY Z VÁCLAVÁKU ANEB JEDNOTA PŘICHÁZÍ ZDOLA, ČTYŘI VLAJKONOŠI A PŘENOSOVÝ VŮZ ČT. V sobotu se na Václavském náměstí v Praze konala demonstrace Česko proti vládě, kterou organizovala strana PRO v čele s jejím předsedou, advokátem Jindřichem Rajchlem. Pro všechny, kteří tam nebyli, zde je obrázek z místa dění.


Václavské náměstí, Česko proti vládě – 16.9. 2023

Podle zaplněného Václaváku i ve srovnání s jinými akcemi z tohoto místa lze odhadovat účast okolo 100 tisíc lidí. Jak si pak ale vysvětlit reportáže většiny mainstreamových médií, podle kterých byla účast demonstrantů odhadována na vyšší jednotky tisíců lidí. Česká tisková kancelář odhadovala „dokonce“ 10 tisíc účastníků. A k účasti se vyjadřovali i politici. Například europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nabídl srovnání zaplněného Václavského náměstí s Dny NATO v Ostravě a s Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku, které navštívilo v sobotu přibližně 100 tisíc lidí, takto: „V Praze pár tisíc lidí blokuje magistrálu a křičí „pryč z NATO“, v Ostravě víc než sto tisíc lidí obdivuje vojenskou techniku, která nás společně s NATO chrání. Aby byly jasné ty proporce.“ Co to té záměrné manipulaci a lžích soudíte Vy? Aby byly ty jasné proporce uvedeny na pravou míru…

Já myslím, že nás rozsoudí fotky. V dnešní době už opravdu nezáleží na tom, co napíše Johana Hovorková. Fotek i videí je tolik, že je můžeme porovnávat, poměřovat a vyhodnotit, kdo mluví pravdu a kdo lže. 

Z fotek celkem jednoznačně vyplývá, že akce nebyla o nic menší než ty předchozí a je svou velikostí srovnatelná s demonstrací Milionu chvilek. Mikuláši Mináři tehdy média přisoudila sto dvacet tisíc lidí. 


Všeobecně mám pocit, že od Pětikolky je to slušná křeč... Srovnávat dny NATO v Ostravě, kam se lidé jezdí dívat na letadla (a je tam i velké množství Poláků) s demonstrací na Václaváku. Na demonstraci lidé jeli, aby vyjádřili nespokojenost s vládou. Nějak jsem si nevšiml, že by organizátor dnů NATO někde dopředu deklaroval, že účastí podporujete vládu a ukotvenost v západních strukturách. 

Za zmínku (ne)stojí i další sobotní akce na Staroměstském náměstí v Praze, která měla být jakousi „protidemonstrací Václaváku“, a která měla demonstrovat podporu Ukrajiny a nejspíše tedy i naší vlády. Česká televize samozřejmě nemohla chybět, vybavena přenosovým vozem a odhodlána vysílat „na živo“. Jenže člověk (i ČT) míní, a Bůh mění. A takto to na Staromáku vypadalo. Zlý jazykové tvrdí, že za špatným výsledkem může na poslední chvíli zrušené vystoupení světově uznávaného kouzelníka Davida Copperfielda, který měl Staromák svými triky naplnit.


Akce na podporu Ukrajiny – 16.9. 2023 – Staroměstské náměstí

Neměla ta naše česká televize „veřejnoprávní, vyvážená a objektivní“ přeci jen o těch pár stovek metrů směrem ke svatému Václavovi popojet?

Tohle je podle mě nejzajímavější zpráva víkendu. O Rajchlově demonstraci se lidé budou ještě dlouho dohadovat, ale nelze nijak okecat, že podpora Ukrajině už netáhne ani v liberální Praze. Úplně vidím to zoufalství pravdomluvných redaktrotlů, od kterých jejich nadřízený očekával záběry, které by ukazovaly plný Staromák... ale tohle byla taková bída, že to prostě nešlo. 

Jindra Rajchl zřejmě ještě pár demonstrací zorganizuje. Ale jsem zvědavý, jestli si po tomto fiasku ještě někdo troufne zorganizovat akci, která ukáže naprosto zoufalou nepodporu Ukrajině. 

Vy jste stál v sobotu na Václavském náměstí na podiu a promlouval k lidem, ale také jste přímo mezi lidmi strávil i dlouhé hodiny. Jaké jsou Vaše pocity a zážitky? Jaké to je, když k Vám promlouvají „hlasy ulice“?

Takový velký tábor lidu, to je vždycky hezký zážitek. Obzvlášť, když k tomu člověk přistupuje bez předsudků. Mně se nejvíce líbilo, že přibylo mladých lidí i dětí a vůbec se věkový průměr účastníků od posledně snížil. Chvílemi to vypadalo jako hodně velké rodinné setkání. Vyslechl jsem si hodně připomínek, apelů, pochval i kritiky, nad kterými se ještě budu muset zamyslet, ale rozhodně to všechno budu postupně ventilovat na svém blogu. 

Organizace klapala zase o něco lépe, autobusů bylo o něco více a řečníci podle mě mluvili nejúderněji ze všech demonstrací. Je vidět, že už s tím jsou prostě zkušenosti. 

Co byste lidem vzkázal teď, když je po demonstraci, a ten krásný zážitek možná brzy pomine, leckde se objeví třeba frustrace z dalšího ponižovaní, dehonestace… a zase nastoupí masivní propaganda vládní mašinérie snažící se rozdrtit každého, kdo jí do cesty vstoupí?

Že náš čas zase přijde... Teď je čas tříbení a učení.  Každý vládní tlak vyvolá protitlak a pokud bude Petr Fiala pokračovat jako doposud, tak nám jednoho dne nebude stačit nejen Václavák, ale ani Letná. Sobota ukázala, že ještě hodně lidí je v klidu. Právě pro ně se teď všichni učíme, jak se takové demonstrace vlastně dělají. Jak vždycky říkám, demonstrace nikdy nic neřeší, tedy až na tu poslední... ta pak řeší všechno. 

Naplnila sobotní demonstrace očekávání lidí?

Myslím, že nenaplnila... Protože vláda nepadla a na smetiště dějin se zatím nechystá. Na druhou stranu nám nikdo nezaručil, že to bude jednoduché. Ale myslím, že mohu s klidným svědomím říci, že v této zemi vznikla poměrně velká vlastenecká komunita, která se propojila jinými kanály, než přes velká média, která je schopná masové akce, je schopná šířit mezi sebou informace, i když Česká televize mlčí a chápe, že pokud chceme změnu, je to běh na dlouhou trať a znamená to náklady, které za nás nikdo neuhradí. My nemáme žádného Sorose ani státní fondy. 

Psali jsme:

Teď se učíme, jak tuto sílu efektivně a správně používat a jak dosáhnout cílů, které jsme si vytyčili. 

Ani po této demonstraci to nevypadá na to, že by se vláda chystala podat demisi. A do voleb stále daleko. Co bude podle Vás dál?

Práce... Protože nic jiného se dělat nedá. Je zapotřebí dál pracovat, dál chodit za lidmi, dál vysvětlovat a apelovat. Demonstrace nám řekla, jak si v této chvíli stojíme a teď musíme zase do sálů a sokoloven a budovat podpůrné struktury. 

Ale hlavně... máme první mosty... Foldynu například. Most mezi PRO a SPD. Na demonstraci byli prý i někteří poslanci za ANO, byli tam i Svobodní i od Trikolory. To jsme přece chtěli, ne? Máme zvon, který když se rozezní, tak lidi přijdou. Máme stále jasněji vymezené strany, u kterých víme, na čem jsme. V dobrém i ve špatném. 

Kdy že jsou ty volby? Příští rok v červnu? Tak to mají všichni co dělat. 

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif