Padesát nápadů k občanské nespokojenosti. Zeman perlil

politika

Konsolidační balíček představila vláda minulý týden ve čtvrtek. Za výrazné škrtání dotací a daňové změny se dočkala kritiky z řad opozice, ekonomických expertů i odborů. A nyní zkritizoval vládní kroky i bývalý prezident Miloš Zeman. 

Padesát nápadů k občanské nespokojenosti. Zeman perlil
Miloš Zeman, bývalý prezident ČR
18. května 2023 - 11:03

Vláda se setkala se silnou kritikou svého konsolidačního balíčku, který představila minulý týden. Kromě opozice a odborů se ke kritikům přidal i bývalý prezident Miloš Zeman. Ten na facebooku označil balíček za neprovázanou tříšť více jak padesáti nápadů, které povedou k občanské nespokojenosti. 

Konsolidační balíček představila vláda minulý týden ve čtvrtek. Za výrazné škrtání dotací a daňové změny se dočkala kritiky jak z řad opozice, tak i odborů, které varují, že dojde k poklesu životní úrovně a vyhlásily stávkovou pohotovost. Nyní se ke kritikům přidal bývalý prezident Miloš Zeman. 

„Vládní návrh konsolidačních opatření považuji za neprovázanou tříšť více než padesáti nápadů, jejichž společným jmenovatelem je to, že jejich ekonomický efekt bude nižší než očekávaný a občanská nespokojenost vyšší než očekávaná,“ uvedl Miloš Zeman ve své reakci na vládní balíček. A sám přišel s vlastním návrhem řešení nebezpečně rostoucího schodku.


„Naproti tomu dlouhodobě navrhuji, aby daň z příjmu právnických osob byla vrácena na původní hodnotu, a aby v rámci rušení daňových výjimek byla zrušena i sleva na poplatníka. I tyto návrhy jsou bolestivé, ale vedly by k odstranění strukturálního deficitu státního rozpočtu,“ uvedl dále exprezident Miloš Zeman k balíčku.

Vláda chce konsolidačním balíčkem snížit vysoce rostoucí zadlužení České republiky. Výrazně ve svém návrhu proškrtala některé národní dotace a zvýšila DPH u některých položek, které předchozí vláda Andreje Babiše snížila. Naopak snížila DPH u potravin nebo například knih, které se dočkaly nulové sazby DPH.

Také jsme psali:

Zemana také ve středu v jeho kanceláři navštívili bývalí vrcholní komunističtí politici. Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip a bývalá poslankyně Miloslava Vostrá. 

„Středeční čas v místě setkávání v Praze věnuji rozhovorům s novináři a také návštěvám. Tentokrát jsem přivítal bývalého místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa a bývalou poslankyni Miloslavu Vostrou,“ uvedl na sociálních sítích Zeman.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro:fb)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?