2. května 2025 - 02:20
Obě strany konfliktu společně zničily důvěru v metodu empirické vědy. Dále jsem připomněl, že jádrem sporu není zelená ideologie, nýbrž likvidace průmyslu a zemědělství. Je lhostejné, jestli jsou fabriky a doly zavírány kvůli klimatu nebo pod jinou záminkou. Je zapotřebí vytvořit koalici těch, kdo potřebují reálnou výrobu a tato koalice musí přinést pozitivní optimistickou vizi obnovy Evropy jako průmyslového kontinentu. Tuto vizi musí ofenzivně prosazovat. Odvracet šílené nápady nestačí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Hampl.
Dosud jsme probírali body, které se týkají politiky a ekonomie. Ale nesmíme nezapomínat, že to podstatné se děje v lidských hlavách. Je to lidská psychika, je to lidské každodenní jednání a jsou to interakce mezi jednotlivci, z čeho se ty všechny velké věci skládají.
Sociální psycholog Jonathan Haidt je v dnešní době známý hlavně svými výzkumy o tom, jak sociální sítě poškozují mozky a přinášejí dosud nevídanou vlnu psychických problémů.
Haidt ale upozorňuje také na další zajímavou záležitost.
Souvislost mezi depresemi a liberálními ideologiemi. U mladých Američanek například platí, že ty, které se přiklonily k liberální ideologii, čelí trojnásobně vyššímu riziku deprese proti svým konzervativním kamarádkám a ještě mnohem vyššímu riziku deprese proti ženám z generace své maminky.
Ideologie Green Dealu je ukázkovým příkladem. Lidé se učí věřit, že:
- děje se něco strašlivého;
- Je v to v zásadě neodvratné. I když se snažíme, sobečtí spoluobčané se odmítají uskromnit;
- Je to všudypřítomné. Té klimatické změně nebude možné uniknout;
- Nesu na tom osobní vinu už tím, že jsem se narodil jako běloch.
Ale to je přece přesně to, jak se na svět dívají pacienti s těžkou depresí! Jak si Haidt všimnul, mladí lidé se učí přesně těm postojům a pohledům, kterých je psychiatři obtížně zbavují. Při léčbě deprese je totiž klíčové, aby člověk změnil „vysvětlovací styl“. To znamená, aby jeho mozek vyhodnocoval věci tak, že:
- je slušná šance, že se to změní;
- není to moje osobní vina.
Ideologie Green Dealu tedy tlačí lidi do depresí. Jenže ono to má i druhou stranu. Když je člověk depresivní, pak to zpravidla znamená, že ten sklon k depresím je v zásadě nezvladatelný. V mozku i těle se rozbíhají příslušné procesy a mozek až dodatečně hledá záminku k depresi. Hypotéza, že planeta bude nevratně zničena, vychází té poptávce po špatných zprávách vstříc a kruh se uzavírá.
Logické argumenty a vědecké studie tady nic nemohou.
Lékem na Green Deal je optimismus a radost ze života. Lékem na Green Deal je psychická odolnost. To znamená, že když se setkám se špatnou zprávou, můj mozek neupadne do letargie a depresí, ale začne analyzovat, co se dá podniknout pro zmírnění škody.
Nejlepší obranou proti Green Dealu je pozitivní vize, orientace na budoucnost a radost ze života.
Na závěr připomenu, že koalici těch, kterým záleží na průmyslovém rozvoji vlastní země, se perfektně podařilo vybudovat v Maďarsku. Seminář o Orbánově ekonomickém modelu proběhne v sobotu 10. května v Praze a ještě zbývá pár volných míst. Podrobnosti jsou zde.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX