Petr Hampl: Jak zastavit Green deal – IV.

politika

<< OTÁZKA TÝDNE >> V prvních dvou částech textu (zde, zde a zde), který byl ve zkrácené podobě prosloven na konferenci Společenské aspekty Green Dealu, jsem se pokusil ukázat, že vědecké zpochybnění Green Dealu (a vlastně jakákoliv racionální argumentace) nemůže být účinné.

Petr Hampl: Jak zastavit Green deal – IV.
Petr Hampl, nezávislý sociolog
2. května 2025 - 02:20

Obě strany konfliktu společně zničily důvěru v metodu empirické vědy. Dále jsem připomněl, že jádrem sporu není zelená ideologie, nýbrž likvidace průmyslu a zemědělství. Je lhostejné, jestli jsou fabriky a doly zavírány kvůli klimatu nebo pod jinou záminkou. Je zapotřebí vytvořit koalici těch, kdo potřebují reálnou výrobu a tato koalice musí přinést pozitivní optimistickou vizi obnovy Evropy jako průmyslového kontinentu. Tuto vizi musí ofenzivně prosazovat. Odvracet šílené nápady nestačí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Hampl.



Dosud jsme probírali body, které se týkají politiky a ekonomie. Ale nesmíme nezapomínat, že to podstatné se děje v lidských hlavách. Je to lidská psychika, je to lidské každodenní jednání a jsou to interakce mezi jednotlivci, z čeho se ty všechny velké věci skládají.

Sociální psycholog Jonathan Haidt je v dnešní době známý hlavně svými výzkumy o tom, jak sociální sítě poškozují mozky a přinášejí dosud nevídanou vlnu psychických problémů.

Haidt ale upozorňuje také na další zajímavou záležitost. Souvislost mezi depresemi a liberálními ideologiemi. U mladých Američanek například platí, že ty, které se přiklonily k liberální ideologii, čelí trojnásobně vyššímu riziku deprese proti svým konzervativním kamarádkám a ještě mnohem vyššímu riziku deprese proti ženám z generace své maminky.

Ideologie Green Dealu je ukázkovým příkladem. Lidé se učí věřit, že:
  • děje se něco strašlivého;
  • Je v to v zásadě neodvratné. I když se snažíme, sobečtí spoluobčané se odmítají uskromnit;
  • Je to všudypřítomné. Té klimatické změně nebude možné uniknout;
  • Nesu na tom osobní vinu už tím, že jsem se narodil jako běloch.

Ale to je přece přesně to, jak se na svět dívají pacienti s těžkou depresí! Jak si Haidt všimnul, mladí lidé se učí přesně těm postojům a pohledům, kterých je psychiatři obtížně zbavují. Při léčbě deprese je totiž klíčové, aby člověk změnil „vysvětlovací styl“. To znamená, aby jeho mozek vyhodnocoval věci tak, že:
  • nejsou úplně tragické;
  • je slušná šance, že se to změní;
  • není to moje osobní vina.

Ideologie Green Dealu tedy tlačí lidi do depresí. Jenže ono to má i druhou stranu. Když je člověk depresivní, pak to zpravidla znamená, že ten sklon k depresím je v zásadě nezvladatelný. V mozku i těle se rozbíhají příslušné procesy a mozek až dodatečně hledá záminku k depresi. Hypotéza, že planeta bude nevratně zničena, vychází té poptávce po špatných zprávách vstříc a kruh se uzavírá.

Logické argumenty a vědecké studie tady nic nemohou.

Lékem na Green Deal je optimismus a radost ze života. Lékem na Green Deal je psychická odolnost. To znamená, že když se setkám se špatnou zprávou, můj mozek neupadne do letargie a depresí, ale začne analyzovat, co se dá podniknout pro zmírnění škody.

Nejlepší obranou proti Green Dealu je pozitivní vize, orientace na budoucnost a radost ze života.

Na závěr připomenu, že koalici těch, kterým záleží na průmyslovém rozvoji vlastní země, se perfektně podařilo vybudovat v Maďarsku. Seminář o Orbánově ekonomickém modelu proběhne v sobotu 10. května v Praze a ještě zbývá pár volných míst. Podrobnosti jsou zde.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)




43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX





Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?