Petr Hladík? Další nekompetentní ministr, hřímá Okamura

politika

Ministr životního prostředí obhajoval vládní plán na vyhlášení národního parku Křivoklátsko, se kterým místní obyvatelé nesouhlasí. Podle Tomia Okamury však Starostové z Křivoklátska usvědčili ministra z naprosté neznalosti problematiky. 

Petr Hladík? Další nekompetentní ministr, hřímá Okamura
Tomio Okamura (SPD)
21. září 2023 - 09:02

„Další totálně nekompetentní ministr Fialovy vlády – Petr Hladík z KDU-ČSL. Starostové z Křivoklátska odmítají ministrova slova, která pronesl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Například, že jejich region upadá a že chystané zřízení národního parku je cesta, jak tento trend změnit. Starostové podle mě ministra Hladíka usvědčili z naprosté neznalosti místní problematiky.

Ministr životního prostředí v rozhovoru obhajoval vládní plán na vyhlášení národního parku Křivoklátsko, se kterým místní obyvatelé nesouhlasí. 

„Pan Hladík bohužel uvádí minimálně deset zcela nepravdivých informací o záměru, regionu a komunikaci se starosty,“ uvedl v prohlášení jménem křivoklátského svazku starosta obce Broumy Petr Jirka.

Starostové se mimo jiné ohrazují i proti Hladíkovým slovům, že park bude mimo zastavěné území, tudíž se nedostane do konfliktu se životem místních obyvatel. 


„Domy a zastavěné části sídel, jako je třeba Emilovna, Dřevíč, Zelená Bouda, Pustá Seč a další, ve zvažovaném parku prokazatelně leží,“ uvedli představitelé místních samospráv několik staveb či osad, které podle nich ministr opomněl či zamlčel.

Starostové také píší, že se prostupnost území po vyhlášení parku změní k horšímu, nikoli k lepšímu, jak to líčí lidovecký ministr: „Proti současnému stavu, kdy cyklista může využívat téměř všechny lesní cesty v řádu stovek kilometrů, bude možné v národním parku jezdit jen po značených cyklotrasách v délce desítek kilometrů.“ 

Odmítají, že by park podporovala celá vědecká komunita, a uvádějí, že "desítky vědců z různých oborů“ jsou proti parku. Stejně nesouhlasí s ministrovým tvrzením, že socioekonomické studie potvrzují úpadek regionu a národní park je cesta, jak tento trend otočit. Nic takového podle nich studie neprokazují - některé křivoklátské obce si podle nich naopak ve statistikách polepšily.

V uvedeném rozhovoru Hladík mimo jiné výslovně popřel, že by existoval i alternativní návrh, který počítá místo národního parku s vytvořením specializovaného lesního závodu Lesů ČR, jenž by měl na prvním místě péči o životní prostředí. „Tato alternativa existuje a byla dokonce prezentována generálním ředitelem Lesů ČR v Poslanecké sněmovně,“ oponují starostové.

Psali jsme:

Komunální politici z regionu také nevěří, že by provozní náklady na správu parku byly jen 50 milionů ročně, což také Hladík tvrdil. Starostové uvádí, že průměrné náklady na správu českých národních parků vycházejí na 11 tisíc za hektar, což při plánované rozloze křivoklátského parku (zhruba 10 tisíc hektarů) vychází na minimálně 110 milionů ročně. Navíc podle jejich odhadu obdobnou částku správa parku na samém začátku spolyká jako jednorázový vstupní náklad," napsal k situaci na Křivoklátsku a k vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka šéf opoziční strany SPD Tomio Okamura. 

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 29%
transparent.gif transparent.gif