Evropská komise se tento týden ocitá pod drobnohledem. Soudní dvůr EU rozhoduje o tom, zda odmítnutí zveřejnění textových zpráv mezi předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer porušilo pravidla transparentnosti. Tento případ, přezdívaný „Pfizergate“, může mít zásadní dopad nejen na reputaci von der Leyenové, ale i na samotné fungování evropských institucí.
V centru kauzy stojí otázka, zda textové zprávy týkající se vyjednávání o očkovacích smlouvách spadají pod veřejné dokumenty a měly by tedy být dostupné veřejnosti. Zatímco zastánci otevřeného vládnutí argumentují, že každá forma komunikace související s tvorbou politik by měla být transparentní, Evropská komise tvrdí opak.
Rozhodnutí soudu přichází v citlivém období. Von der Leyenová právě zahájila své druhé pětileté funkční období v čele Komise a čelí kritice za centralizaci moci i za ústupky v oblasti klimatické politiky. Případ tak testuje nejen právní rámec EU, ale i její důvěryhodnost v očích občanů, komentuje server aktualne.cz.
„Když jsem od začátku velmi podezřelého nákupu vakcín za miliardy eur z prostředků, do nichž jsme i z naší státní kasy odvedli obrovskou sumu (jež mohla být v rámci našeho zdravotnictví vynaložena stokrát efektivněji), tvrdil, že se jedná o zjevně netransparentní jednání, za které by měla jít Ursula před soud, tak se mi mnozí smáli.
Nyní se tak stalo. Pevně doufám, že Evropský soudní dvůr nepodlehne politickému tlaku a naplno konstatuje, že se jednalo o největší tunel v historii EU.
Jestliže uspějeme na podzim ve volbách, tak dostojím svému závazku a budu iniciovat právní kroky ze strany České republiky vůči společnosti Pfizer a Ursule von der Leyen.
Tento odporný obchod s lidským strachem, jenž tito chamtivci neváhali zneužít pro své astronomické zbohatnutí, nesmí zůstat nepotrestán.