Přizpůsobí se Tusk? Pravice v Polsku přepisuje politickou mapu

politika

Navzdory prvnímu volebnímu vítězství zůstává Donald Tusk v defenzivě. Prezidentské volby v Polsku odhalily hlubokou pravicovou vlnu, která ohrožuje nejen jeho liberální agendu, ale i stabilitu politického středu v celé Evropě.

Přizpůsobí se Tusk? Pravice v Polsku přepisuje politickou mapu
Donald Tusk, polský premiér
20. května 2025 - 05:30

Výsledky prvního kola ukazují, že budoucnost Polska se bude rozhodovat na konzervativní půdě a liberálové jen zoufale přizpůsobují krok.

Podle výsledků exit pollů získal kandidát vládní koalice Rafał Trzaskowski 30,8 % hlasů v prvním kole prezidentských voleb a jen těsně předstihl Karola Nawrockého, kandidáta opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Vítězství, které by za jiných okolností bylo důvodem k oslavám, však nyní připomíná varování. Liberální premiér Donald Tusk, jehož koalice převzala vládu v roce 2023, je totiž nadále svazován pravomocemi prezidenta, kterého dosud zastával Andrzej Duda z PiS. Jeho veta blokovala klíčové legislativní reformy, včetně těch požadovaných Evropskou unií.

„Tuskův kandidát vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale premiér přesto nejspíš šel spát s obavami,“ komentuje situaci britský server UnHerd

Největším překvapením byla mimořádně silná podpora pro krajní pravici. Kandidát strany Konfederace získal přes 15 % hlasů, což znamená více než dvojnásobek oproti předchozím prezidentským i parlamentním volbám. Čtvrté místo navíc obsadil Grzegorz Braun, extrémista známý svou proruskou orientací a antisemitskými výroky.

Tato fragmentace pravice by za jiných okolností mohla oslabit PiS, ale v případě, že se voliči Konfederace přikloní v druhém kole k Nawrockému, ten by pak měl velmi reálnou šanci zvítězit.


Samotný Trzaskowski, dříve vnímaný jako městský liberál a progresivista, během kampaně výrazně změnil rétoriku. V reakci na sílící pravici často kritizoval programy pro uprchlíky z Ukrajiny, minimalizoval podporu LGBT komunitě, odsoudil migrační pakt EU, dále také podpořil pozastavení azylových práv na hranici s Běloruskem a v neposlední řadě naznačil možnost uzavření hranice s Německem.

„Transformace tohoto typu jsou zde, aby zůstaly. S parlamentními volbami v roce 2027 budou mít Trzaskowski a Tusk jen málo prostoru k ústupu od nové rétoriky ve stylu Polsko na prvním místě,“ napsal Michal Kranz na serveru UnHerd.

Tento posun odhaluje hlubší politickou realitu. Tuskova vláda se nejen snaží přežít v systému, který je strukturálně nakloněn pravici, ale zároveň se ocitá ve víru pravicové radikalizace, která redefinuje samotné hranice toho, co znamená „konzervatismus“ v Polsku.

PiS čelí tlaku z obou stran. Nejen od středu, ale zejména od krajní pravice, která ji nutí k čím dál ostřejším postojům. Pokud Nawrocki neuspěje, PiS bude i tak donucena „zachraňovat, co se dá“ ze svého podílu na politickém vlivu, jak konstatuje britský server.

Ať už druhé kolo dopadne jakkoli, budoucnost Polska se posouvá doprava. V případě vítězství Trzaskowského se EU dočká partnera, který sice nebude blokovat reformy, ale zároveň bude nadále stavět na nacionalistické rétorice, což změní vyjednávací dynamiku v Bruselu. Polsko zůstane v „prvním sledu“ evropských struktur, ale přestane být hlasem liberálního středu.

Psali jsme:

Polská politická mapa se zásadně proměňuje. Donald Tusk, kdysi symbol liberálního odporu vůči PiS, stojí nyní před dilematem: přizpůsobit se, nebo být smeten vlnou nativismu, která prorůstá celou východní Evropou. Prezidentské volby v roce 2025 tak nejsou jen soubojem dvou mužů, ale střetem dvou představ o tom, co znamená být Polákem, a co znamená být Evropanem.

(Kyncl, UnHerd.com, repro: TVPworld)


Anketa

Měla by podle Vás šéfka EK Ursula von der Leyenová po rozhodnutí Evropského soudu v kauze "Pfizergate" skončit ve funkci?

Ano 91%
transparent.gif transparent.gif
Ne 5%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif