Propadák! Petr Fiala je nejméně oblíbeným lídrem na světě

politika

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Morning Consult se český premiér Petr Fiala propadl v žebříčku popularity světových lídrů propadl až na poslední místo. Na základě dat podporuje Fialu jen 18 % vlastních spoluobčanů.

Propadák! Petr Fiala je nejméně oblíbeným lídrem na světě
Petr Fiala, premiér ČR
6. října 2023 - 07:05

Petr Fiala je nejméně oblíbeným lídrem na světě. Podle agentury Morning Consult českého premiéra podporuje pouhých 18 % vlastních spoluobčanů. 78 % naopak s jeho vládou vyjadřuje nesouhlas. Data sesbíraná za poslední necelé dva roky naznačují, že Fialova popularita dlouhodobě klesá.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Morning Consult se český premiér Petr Fiala (ODS) v žebříčku popularity světových lídrů propadl až na poslední místo. Na základě dat sesbíraných ve dnech od 27. září do 3. října Fialu podporuje 18 % vlastních spoluobčanů, zatímco 78 % se vyjádřilo tak, že s jeho vládou nesouhlasí. O něco lépe než Fiala si vede dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron, s nímž souhlasí 22 % Francouzů či německý kancléř Olaf Scholz, kterého podporuje 25 % německých občanů. Nikdo z evropských lídrů uvedených v průzkumu, s výjimkou švýcarského prezidenta Alaina Berseta, však nedosahuje podpory 50 %. Naopak nejoblíbenějším světovým státníkem je podle daného průzkumu indický premiér Narendra Modi, jemuž vyjádřilo podporu 78 % vlastních spoluobčanů. Na druhém místě pak nalézáme mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora s 67% podporou u vlastního obyvatelstva.Jak naznačuje následující graf, oblíbenost českého premiéra u jeho domácí populace dlouhodobě klesá. V době, kdy se lídr ODS čerstvě zabydloval ve Strakově akademii v lednu roku 2022, mu vyjadřovalo podporu 32 % Čechů. Loni v březnu, kdy Fialova oblíbenost dosáhla svého historického vrcholu, jej podporovalo přes 40 % respondentů průzkumu Morning Consult. Přesně o rok později už to bylo pouze 29 %. 


Současná čísla jsou pak pro českého premiéra jedny z vůbec nejhorších od doby, kdy se ujal vlády.

(jk, morningconsult, foto: repro: ovm)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?