Rajchl ke kauze Novotného: Spravedlnost je mrtvým pojmem

politika

Soud uložil starostovi pražských Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS) trestním příkazem peněžitý trest za jeho vyjádření, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Na rozhodnutí soudu zareagoval předseda PRO Jindřich Rajchl.

Rajchl ke kauze Novotného: Spravedlnost je mrtvým pojmem
Jindřich Rajchl (PRO)
25. února 2024 - 11:55

Proti trestnímu příkazu lze podat odpor, soud by pak musel věc projednat veřejně v hlavním líčení. Novotný později vyjasnil, že odpor nepodá.

Z justiční databáze Infosoud vyplynulo, že Obvodní soud pro Prahu 5 vydal trestní příkaz 16. února a včera ho doručil Novotnému. Podle starosty ho uznal vinným z přečinů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob spáchaného veřejně přístupnou počítačovou sítí. Za tyto trestné činy hrozí až tři roky vězení.

„Byl mi uložen úhrnný peněžitý trest, se kterým se pochlubím nejprve manželce, neboť jde o pětimístnou částku začínající hodně, opravdu hodně ošklivou cifrou. Tím jsem myslím odpověděl i na vaši otázku ohledně případného podání odporu. Rozum křičí ani náhodou. A srdce mlčí. To mě trochu překvapilo, než mi rozum napověděl, že – jen tak mimochodem – dobře vím, že jsem to asi spáchal,“ napsal Novotný, který o něco později vysvětlil, že toto své vyjádření myslel tak, že odpor v žádném případě nepodá.Kontroverzní výrok na síti X zveřejnil Novotný počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás v Jeruzalémě. „Záběry ranní střelby v Jeruzalémě jsou jednoznačné: Palestinci jsou opice. Regulérní opice. Nic víc,“ napsal mimo jiné. Jeho domovská ODS se od vyjádření distancovala. Starosta se později omluvil a příspěvek smazal.

Novotný je ve zkušební době tříměsíčního podmíněného trestu, který dostal v lednu 2022 za nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Zkušební lhůta, v níž se má chovat v souladu se zákonem, mu skončí letos v červenci.

Psali jsme:

Na rozhodnutí soudu zareagoval na sociální síti Facebook advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

„Kauza Pavla Novotného jasně dokazuje, že základní hodnoty právního státu, tedy spravedlnost a rovnost před zákonem, jsou v naší zemi již zcela mrtvými pojmy.

Obnovení těchto pilířů demokracie je pro mne jako pro advokáta naprostou prioritou, u níž odmítám přistupovat na jakékoliv kompromisy.

Za obdobné činy prostě musí padat obdobné tresty. Protekční fracci už se s námi ve vládě žádné protekce nedočkají," uzavřel své hodnocení rozsudku předseda PRO Rajchl.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?