13. května 2025 - 06:20
Revoluční národní výbor zvaný též českým národním výborem (ČNV, RNV) převzal moc v Ústí nad Labem v poslední válečný okamžik – 8. a 9. května 1945.
Provizorní revoluční národní výbor (RNV) pracoval až do 16. květen 1945. V ten den vznikl ústecký místní národní výbor (MNV). RNV řešil v podstatě problémy celého okresu.
8. červen lze nazval dnem definitivního převzetí moci. Došlo k první schůzi Okresního národního výboru (ONV) v Ústí nad Labem. 18. června na další schůzi ale již orgánem státní moci nebyl ONV. Byl změněn na okresní správní komisi (OSK), protože většina obyvatelstva v Ústí byla německá, ne česká tedy národní.
Na skutečný okresní národní výbor si museli ještě několik měsíců na Ústecku počkat. První jednání rady ONV proběhlo 9. listopadu 1945 a bylo odsouhlaseno 15 komisí.
Totožné problémy při přebírání moci v říjnu 1938 a v květnu 1945
První poválečná etapa končila v Ústí 15. července 1945, kdy byla veřejně zvolena rada a plénum ústeckého MNV.
Převzetí moci bylo spojeno s udržováním pořádku, zajišťováním zásobování a nezbytných služeb, včetně dopravy. První činovníci československé správy v Ústí měli stejné problémy jako říšskoněmecká správa při obsazování Sudet v říjnu 1938, byť v obou případech byly podmínky zcela rozdílné.
Na problémy Wehrmachtu při obsazování Sudet upozorňuje Volker Zimmermann (v knize Sudetští Němci v nacistickém státě, Volker Zimmermann, Prostor Praha 2001).
Při obsazování Sudet v důsledku podepsání ostudné Mnichovské dohody v říjnu 1938 provizorní správa v Sudetech byla vložena do rukou wehrmachtu. V roce 1945 provizorní správu přebírali ve většině měst a obcí místní čeští občané. Jejich vážnost byla podpořena přicházejícími spojeneckými armádami Rudou armádou a polskou armádou.
K převzetí krajského řízení přijíždělo v roce 1938 s Wehrmachtem do Sudet šedesát úředníků. V roce 1945 měl v řízení okresů pomoci v rámci Sudet na severu Čech vyčleněný roudnický okresní národní výbor.
V roce 1938 velké problémy Wehrmachtu – čili provizorní německé správě v Sudetech – působil Freiskops, v květnu 1945 velké problémy rodící se ústecké samosprávě působily různé polopartyzánské skupiny a jednotky Revolučních gard.
Revoluční skupiny narychlo posbírané nepředstavovaly stabilní řešení bezpečnostní situace. Jsou v podstatě jenom na špinavou práci, pokud nejsou pod přísným policejním nebo vojenským přímým velením.
Sudetský Freikops (SFK) jako účelová teroristická organizace byl založen oficiálně 17. září 1938 a během dvou týdnu dosáhl počtu 40 884 osob. Ze šesti územích jednotek nejsilnější byla Skupina IV (Drážďany) s 15 366 členy. Sudetský freikops měl zastavit svou činnost 1. října 1938 v 00.00 hod. a 9. října byl zrušen. (Zimmermann, str. 84).
Podobně jako některé skupiny Revoluční gardy (RG) žily svým násilným životem, jako i skupiny Sudetského freikopsu. Násilné tendence ale vyplývaly i z velitelských představ SFK, podobně jako nesmiřitelnost vůči Němcům vyplývala z postupu československé armády a RG. Rozkaz velení SFK z 1. října 1938 sice zapovídá drancování a žhářství, ale zároveň „… Rudé a Čechy, kteří budou dopadeni na útěku, je třeba zlikvidovat. Pokud budou takoví uprchlíci dopadeni, budou předáni velení prap.(oru), které tento rozkaz provede.“ (Zimmermann, str. 84). Vyplývá z toho, že někteří činovníci FKS zahájili hon na sociální demokraty, komunisty a Čechy. K. H. Frank si již před obsazením sudetského území sjednat tři dny pro „volný lov na všechny živly v nemilosti.“ (Zimmermann, str. 84). Podřízenost FKS wehrmachtu toto terorizování znemožňovalo.
V květnu 1945 byla situace složitější. Nedocházelo k obsazení Sudet a zajištění prvotní správní činnosti jednotnou organizací, jako tomu bylo v říjnu 1928 u wehrmachtu. Obce a města sama si vytvářela provizorní vedení a nejzákladnější bezpečnost zajišťovali vlastními silami.
Příjezd německé armády do Ústí v roce 1938 očima chlapce
Josef Heinrich z ústeckého Krásného Března se narodil v roce 1929. V roce 1938 po Mnichovské dohodě, jako malý chlapec si vzpomínal na příjezd německých jednotek do Ústí. Stál na rohu Vojanovy ulice v Krásném Březně, kde jeho rodina tehdy bydlela.
Ve vile na dolním rohu ulice žila německá rodina. Paní se tehdy vyklonila z okna v prvním patře. Vojenská kolona se právě zastavila. Zavolala na vojáky – konečně, že jste přišli.
Před vilou zastavil mercedes, v němž sedělo několik důstojníků. Jeden z nich vstal, vysoký fešák, pod krkem měl zavěšený železný kříž. Na brigadýrce se leskl smrtihlav. A do okna oné ženě důstojník zpátky odpověděl s despektem: „Ženská, vy se tu máte jako prase v žitě,“ vzpomíná Heinrich na důstojníka, který zmrazil hysterickou Hitlerovu faninku.
Když po německých vojácích přijížděli do Ústí na návštěvu Němci z Německa, vzpomínal si na ostudu, kterou dělali v Ústí, když například přijeli parníkem z Drážďan a přejídali se v cukrárnách a vykupovali maso a uzeniny.
„Pod mostem doslova zvraceli a měli průjem z toho, jak se přejedli, protože nebyli zvyklí na šlehačku a podobné dobroty. Bylo jim špatně, srdce jim divoce tlouklo z toho, jak vypili mnoho kávy, kterou v Německu také neměli a potom jim srdce divoce bilo a bylo jim špatně,“ vzpomíná Heinrich.
Odjezd Němců a příjezd Sovětů v květnu 1945 z pohledu učně
Heinrich také viděl německé vojenské kolony o sedm let později v pětačtyřicátém v květnu, když směrem od Děčína utíkali němečtí vojáci přes Krásné Březno na Žežice. Vyhýbali se ucpanému městu. Když se později objevily sovětské jednotky a projížděly Krásným Březnem, občas se nějaké sovětské vozidlo porouchalo a sovětský zajatec Viktor, který pracoval u německého automechanika, hned vozidlo opravil.
„Řidič čekající na opravu, si sedl na chodník a ihned usnul, tak strašně byl unaven,“ vzpomíná Heinrich. I na to, jak sovětský zajatec pracující v autodílně škádlil svého německého zaměstnavatele: „Počkej, až přijde Stalin, ten ti dá,“ říkal svým zpěvavým hlasem.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100
Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX