Roček: I v zázemí byla válka a mrtví

politika

<< SERIÁL (3) >> Protektorát Čechy a Morava byl v týlu 2.světové války, přesto zemřely desítky tisíc lidí. Každé město mělo rozdílný osud, ale v podstatě lidé se všude chovali podobně.

Roček: I v zázemí byla válka a mrtví
František Roček, publicista
12. května 2025 - 07:20

Pocity a chování Čechů v Ústí nad Labem a v Praze na konci války byly podobné, ačkoliv Ústí bylo v tzv. Sudetech připojených k Třetí říši a Praha leží ve středu Čech, shodli jsme se s politologem Zdeňkem Zbořilem, uvedl publicista František Roček v dalším díle „válečného seriálu"  pro Prvnizpravy.cz.

Fenomén typicky válečného města


Ústí nad Labem je typickým válečným městem druhé světové války. Sice by se mohlo zdát, že typicky válečným městem byl na pozemní frontě Stalingrad, Leningrad, Kyjev, Dunkerque nebo ve vzdušné válce Londýn, ale tato lidská sídla představovala válečná bojiště, ne města samotná.



Proč Ústí patří mezi nejtypičtější válečná města v Evropě? Válka začínala v Sudetech, tedy i v Ústí nad Labem. Československá armáda opustila Ústí v roce 1938 bez boje, nacistická armáda opustila město v roce 1945 také bez boje. Z města se během války ztráceli lidé. Jejich roztrhaná, prostřílená a ohořelá těla byla rozházena ve válečných hrobech po celé Evropě, v severní Africe nebo na dně moří. Občas byl někdo zastřelen nebo oběšen. 

Z mnohých měst jako bylo Ústí zmizeli židé - většinou v koncentračních táborech, menšímu počtu se podařilo uniknout do exilu a rozptýlili se po celém světě. Vraceli se domů většinou jenom němečtí váleční mrzáci. Válka snižovala životní úroveň lidí ve městě. Ale dolehla plně na obyvatele jen na velmi krátkou dobu.

Tak vypadá typické evropské válečné město. Přitom Ústí bylo skutečně ve druhé světové válce pouze hodinu. Ve válce Ústí sice prožilo od Mnichovské dohody od roku 1938 do 8. či 9. května 1945 asi 58 000 hodin – pro Ústí však byla osudná právě ona jediná hodina. Tak dlouho trvalo v součtu bombardování, k němuž došlo jednou v prosinci 1944 a dvakrát v dubnu 1945. Dva dubnové nálety ale ovlivnily život města a jeho architekturu na další desítky let. 

Pomalé umírání německého ducha


Pošťáci v Ústí 9. října 1938 mlátili razítky po třífenikových známkách s vyobrazením Hindenburga nebo Hitlera se stylizovaným vycházejícím sluncem, mečem a nápisem „Aussig ist frei!“ Byl to den, kdy se Ústí dle nacistů stalo svobodným. Skončila ve městě moc československé vlády a začala vláda německé Hitlerovy Tisícileté říše. 

Kořeny příklonu části německé společnosti na Ústecku k Německu se datují již z období před vznikem první republiky. 

Ale situace nebyla zdaleka tak jednoduchá. Právě Ústí nad Labem se stalo během 20. a 30. let 20. století jedním z center protinacistického odporu. Město řídila až do srpna 1938 široká koalice německých a českých demokratů, vedená německými sociálními demokraty. Bylo to také místo pomoci pro uprchlíky z nacistického Německa. 

Po Mnichovu na německé odpůrce nacismu v bývalém československém pohraničí čekala tvrdá perzekuce, nacistická vězení a koncentrační tábory. Řada z nich byla nacisty popravena. Na budově magistrátu v těsné blízkosti pamětní desky obětem náletů je také pamětní deska důsledného německého antifašisty a dlouholetého starosty města Ústí nad Labem Leopolda Pölzla; jeho jménem byla označena odbojová skupina českých a hlavně německých antifašistů, která operovala na Ústecku a mimo jiné se podílela na záchraně labských zdymadel nebo Benešova mostu před zničením nacisty.

Jenže i nacionalisticky zaměření němečtí obyvatelé Ústí po „osvobození“ od československého státu v rámci německé Říše postupně ztráceli svou svobodu a možnosti rozvoje. Autoři řady studií ukazovali postupnou ztrátu iluzí českých Němců. Stejná situace byla i v Ústí nad Labem. Za zmínku stojí například detail z městské dopravy. V tramvajové dopravě v Ústí došlo k nasazování žen na místa průvodčích, protože muži skončili na frontě. Rovněž došlo k výměně měděného trolejového vedení za ocelové. Dle dochovaných údajů se celý průběh války nepodepsal na stavu tramvajových tratí a vozů tak, jako spojenecké bombardování v dubnu 1945. Bombardováním došlo ke zničení tramvajových tratí v oblasti jižního centra a především na vaňovské trati podél řeky Labe. Osudnou pro tuto tramvajovou trať byly blízké železniční koleje trati vedoucí z Ústí na Lovosice a Prahu.

Protože bylo málo dopravních prostředků, po válce se ústecké tramvaje podílely na odvozu sutin z rozbombardovaného středu města. Omezený provoz tramvají začal až počátkem června 1945. 

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)




43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX





Anketa

Vadí Vám, že prezident Pavel stále nevyhlásil termín podzimních voleb do Poslanecké sněmovny?