„Česká republika se opět rozhodla, že rozum a kalkulačku nechá doma a do geopolitické tomboly vhodí další morální žeton. Tentokrát ve jménu jaderného paliva. Odmítli jsme totiž léty prověřený materiál od Rusů, rozuměj: dominantního hráče s 44% podílem na světovém trhu obohacování uranu a radostně jsme skočili po americkém Westinghousu. Westinghouse sice podle některých zlých jazyků ani pořádně neví, jestli to bude fungovat, ale my zato víme, že jeho palivo bude stát přinejmenším dvojnásobek. Ale hlavně že máme dobrý pocit. V Rusku je přece to zlo už v periodické tabulce.
Že Ukrajina nechce ruský uran? Naprosto logické. Že my hrajeme morální divadlo a u toho házíme miliardy dolarů americkým firmám a potichu čučíme na čísla dovozu obohaceného uranu z Ruska do USA? To už logické není. Francie? Ta si klidně v roce 2024 od Rusů nechá poslat stovku tun obohaceného uranu. USA? Ti každý rok dovezou skoro 30 % svého obohaceného uranu od Rosatomu. Ale u nás? My si hrdě připlaťme, ať to stojí, co to stojí hlavně, že se můžeme plácat po ramenou, jak jsme "nezávislí“ na rozdíl od zlého Maďarska, Slovenska nebo Turecka.
Na trhu přitom není dost paliva ani tak. Poptávka roste, kapacity Západu jsou omezené a Rusko je jediný exportér, kdo má celý cyklus výroby jaderného paliva v malíčku. Ale my, mistři strategického uvažování, si tuhle větev radši podřízneme sami. Vždyť co, uran roste v regálech hned vedle toaleťáku, ne?
I technická bezpečnost je přece buržoazní přežitek, když jde o "hodnoty". Zlé jazyky totiž tvrdí, že palivo od Westinghouse není vyzkoušené a jinde se testuje třeba 5 let. Nevadí, my máme ještě dva roky ruských zásob a velké srdce. Když to bouchne, aspoň s hodnotami.
Jen pro info, minulý rok se cena stabilizovala na ca 198 tisících dolarech za tunu, což je ca trojnásobek toho, co před pár lety, přičemž jedna tuna prý stačí na ca 1,5 měsíce rozsvícení pražského Metra. Tak si to vynásobme a připravme se na jízdu. Zřejmě ale ne metrem.
Takže až nám příště někdo bude tvrdit, že máme suverénní energetiku, zeptejte se ho, jestli myslí suverenitu Washingtonu nebo Paříže. Doufejme, že alespoň v amerických clech bude mít jaderné palivo výjimku a doufejme, že když teď Trump vyhlásil jadernou energetiku jako prioritu a chce nový zákon o obranné výrobě jaderného paliva, neomezí jeho vývoz do zahraničí,“ okomentoval na sociální síti facebook kroky současné Fialovy vlády ohledně nákupu jaderného paliva ekonom a publicista Pavel Šik.