Slovo mír je dnes už téměř sprostým slovem, řekl Klaus

politika

Nejen o míru, ale také o příčinách současné energetické krize se rozhovořil bývalý prezident Václav Klaus. A ohledně sankcí uvalených pak prohlásil, že zásadním způsobem ruskou ekonomiku navzdory očekávání nepoškodily. 

Slovo mír je dnes už téměř sprostým slovem, řekl Klaus
Václav Klaus, exprezident ČR
1. dubna 2023 - 09:01

„Aktuální šílenou a zbytečnou energetickou krizi zavinila zelená politika,“ zdůraznil ve středeční debatě Do kríža slovenské veřejnoprávní televize RTVS 2 bývalý český prezident Václav Klaus a odmítl, že by se energetická krize objevila až s vypuknutím ruské agrese na Ukrajině. Ke konfliktu dle něj nezaznívá, že jde „de facto o válku Západu, a zejména Spojených států, s Ruskem“. 

Ukrajina je prý toho všeho akorát obětí a dle Klause tak nelze čekat, že by k míru vedlo jednání Zelenského s Putinem. Česko se Slovenskem se pak dle něj má připravit na pád životní úrovně. „Je to naše vina,“ zaznělo. Exprezident ukázal směrem k vládě.

Zatímco v Česku v únoru cenová hladina meziročně vzrostla o 16,7 %, na Slovensku o 15,5 % a vysoká inflace tak značně trápí obě země bývalého Československa. Někdejší český prezident upozornil, že se aktuální situace s vysokou inflací vymyká všemu, na co byly v uplynulých desetiletých oba státy zvyklé. 

„My máme inflace, které jsme na našem území Česko-Slovenska neměli už sto let. Od začátku první světové války to je něco naprosto neznámého a myslím, že strašlivě podceňovaného,“ započal a kritizoval českou vládu, která se dle něj tváří, že jí to nevadí.

„Ono to vládám většinou nikdy nevadí. Největším dlužníkem jsou vlády, tak jim většinou ta inflace vyhovuje,“ podotkl Klaus s tím, že se nyní k vysoké inflaci nakupilo hned vícero problémů, mezi nimiž je například energetická krize a bude tak složité se z toho dostat ven.

Shrnul, že zatímco měnová politika „zabrzdila“ za bývalého guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka u nás jako jedna z prvních v celé Evropě, fiskální rozpočtová politika „nezabrzdila do dnešního dne“ a podobná má být dle Klause i situace u našich východních sousedů. 

„Je to výzva k tomu, aby inflace běžela dále. Neodvažuji se hodnotit slovenskou vládu, ale ta česká dělá evidentně proinflační, nikoliv protiinflační, politiku,“ zaznělo z ústa exprezidenta ve slovenské veřejnoprávní televizi. Zdůraznil také, že rovněž ani energetická krize nespadla z nebe. 

„Tu udělali lidé. A udělali to svou absurdní, nesmyslnou, šílenou zelenou politikou a Green Dealem Evropské unie,“ pronesl bývalý prezident Klaus a odmítl, že by byla energetická krize až záležitostí po ruském napadení Ukrajiny. Klaus pak zmínil ještě jeden zásadní problém. 


„Když jsme my, ekonomové za komunismu nemohli přežít, co se tehdy dělo za nesmysly, tak jsme říkali, že politika předbíhá ekonomiku. Politika dělá řešení, aniž by brala v úvahu ekonomické možnosti, důsledky, následky. To byla definice komunismu. Mysleli jsme, že když se provedl 17. listopad, tak tyto nesmysly zmizí, ale znovu jsme se dostali do fáze, kdy politika předbíhá ekonomiku,“ varoval Klaus a řekl pár slov k ruské ropě. Česko se bez ní podle jeho vyjádření obejde, ačkoli to nebude bez obětí. 

„Možné to je, ale za jakou cenu a za jaké náklady. Samozřejmě že můžeme dovézt ropu z celého světa, ale bude to stát neskonale více, než to stojí dnes. Ceny poletí nahoru, nebude udržitelná životní úroveň většiny lidí, dojde k prudkému poklesu ekonomiky, ale možné to určitě je. A už se to v dějinách zajisté stalo. Nebudeme první v dějinách, když to uděláme,“ uvedl bývalý prezident, podle něhož je nyní otázkou to, zdali to bude rozumné.

Sankce uvalené na Rusko podle Klause zásadním způsobem ruskou ekonomiku navzdory očekávání nepoškodily. 

„Tudy cesta asi nevede přes ty sankce. Myslím, že my tu válku skrze ně obcházíme,“ pronesl na to s tím, že namísto sankcí by bylo prý vhodnější udělat kroky vedoucí ke konci války na Ukrajině. 

„Myslím, že je na čase udělat něco zásadního s tou válkou. Slovo mír je už dnes téměř sprostým slovem, které se nemá používat, protože to znamená, že se implicitně fandí jedné straně. Jednání musí začít, a jestli není šance něco zásadního dojednat, a to možná není, tak předstupněm výsledných dojednáních ve válkách bývá nějaké zastavení války na bojišti a nějaké příměří, které by odsunulo ty věci. A jestli se to v našich zeměpisných šířkách nesmí vyslovit, tak myslím, že děláme velmi nerozumné věci,“ prohlásil exprezident Klaus.

Také jsme psali:

Posteskl si však, že jelikož politici chtějí především vydržet do příštích parlamentních voleb, tak chtějí daná nepopulární témata otvírat. A to je podle něj cesta do záhuby celého západního světa.

Závěrem pak podotkl, že by se Česko se Slovenskem mělo dát do řešení vlastních problémů a odlišit zahraničně-politickou dimenzi. 

„Věnujme se sami sobě. Věnujme se tomu, co děláme špatně. Co dělají naše země špatně. To, že jsme si my u nás rozpoutali inflaci, to je naše vina. Inflace se nedá zbavit bez následné recese, čili bez pádu životní úrovně. Takže hledejme chybu u sebe a hledejme, co my můžeme udělat. My nezměníme politiku v Německu ani ve Francii ani kdekoliv jinde v EU, i když si to někteří naši politici stále namlouvají,“ pronesl Klaus a doufal, že se opět spojí všechny země Visegrádské čtyřky a najdou opět cestu ke společné spolupráci.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?