„Ještě k nedělní debatě s plk. Foltýnem, resp. k několika tématům, souvisejícím s jeho funkcí, která tam byla sice nahozena, ale málo rozvedena, nebo se je z časových důvodů nepodařilo zmínit vůbec (jinak celou Foltýnovu anabázi koordinátora strategické komunikace podrobně mapuje novinářka Angelika Bazalová, kterou se státní zaměstnanec ve služebním poměru Foltýn pokoušel opakovaně svými vyjádřeními dehonestovat. Doporučuji sledovat její pozoruhodná zjištění). Takže:
1. Pokud se někdo domnívá, že Foltýn řídí tzv. Stratkom (odbor strategické komunikace) na Úřadu vlády, není tomu tak. Podle sdělení samotného ÚV není Foltýn vůči tomuto odboru ve vztahu jakékoliv podřízenosti či nadřízenosti, pouze mj. “koordinuje” jeho činnost. Šéfem tohoto odboru je jakýsi pan Bruža, bývalý voják z povolání. Foltýn je příslušníkem Armády ČR, t.č. v působnosti Vojenské kanceláře prezidenta republiky a do Strakovky byl dočasně přeložen svým nadřízeným generálem Hasalou, který je však stále jeho nadřízeným i po dobu jeho přeložení. Zároveň Foltýnovo působení ve Strakovce ale upravuje Statut, schválený vládou 29. května 2024, z něhož vyplývá, že je podřízen vládě. Takže ho řídí vláda či generál Hasala? Nebo je ve stavu dvojí podřízenosti? Je to pozoruhodná konstrukce, která vzbuzuje řadu dalších otázek pracovně-právního i politického charakteru.
Např. jak je možné, že se plk. Foltýn veřejně chlubil, že nařídil nezveřejnění jmen zaměstnanců Stratkomu (která se mu stejně nakonec nepodařilo utajit), když k takovému rozhodnutí neměl žádné oprávnění?
Existují také jisté pochybnosti, zda Foltýnovo dočasné přeložení z Hradu do Strakovky proběhlo v souladu s příslušnými zákony, zejména zák.221/1999Sb. Pokud se to prokáže, bude celé jeho jmenování a veškerá následná činnost právně nulitní?
Lze v této souvislosti pracovně-právně obhájit, že ve Strakovce vykonává činnost, za niž není placen, zatímco na Hradě je dále placen za činnost, kterou dočasně nevykonává?
Jak vůbec došla vláda k názoru, že nejlepší volbou na funkci koordinátora bude profesionální voják, bývalý šéf Vojenské policie, z níž byl za podivných okolností odejit, aby následně nalezl azyl na Hradě?
Když jsem se díval do okolních zemí, zjistil jsem, že žádnou podobnou funkci tam nemají (navíc koordinovanou vojákem), že tzv. strategickou komunikaci má na starosti odbor na vnitru v čele s referentkou (Rakousko) nebo odbor veřejné diplomacie Ministerstva zahraničí, řízený kariérním diplomatem (Německo). Čí to byl nápad - vlády nebo Hradu?
Konečně, oblíbeným trikem pana Foltýna je přeskakování z pozice vládního koordinátora do pozice prostého občana s právem na svobodu projevu, když plácne něco kontroverzního (legendární “svině”). Může ale takto libovolně přepínat polohy během pracovní doby? Jaká vlastně je jeho oficiální pracovní doba? A v médiích vystupuje, veřejných akcí se zúčastňuje a veřejné dění komentuje jako vládní koordinátor nebo jako prostý občan?
2. Foltýn si opakovaně stěžoval, že tzv. strategická komunikace je podfinancována. Podívejme se tedy na rozpočet. V roce 2024 měl Stratkom k dispozici 60 milionů CZK (nejsou v tom mzdy na zaměstnance). To je třeba o 10 mil. víc, než je limit každého prezidentského kandidáta na obě kola kampaně v prezidentské volbě. Čili to vůbec není málo.
Psali jsme:
Stratkom je ptákovina a Foltýnova pozice zbytečná, říká Zahradil
Z toho Stratkom vyčerpal 43 557 518,54 CZK, tedy zdaleka ne celou částku. A teď to nejdůležitější: výrazně největší podíl z vyčerpané částky šel na blíže neurčenou položku “Služby” (fakturováno 5x v celkové výši přes 21 mil) a stejně tak blíže neurčenou částku “Mediální náklady” (fakturováno 3x v celkové výši skoro 22 mil). Nebylo zatím zveřejněno, kdo a co se za těmito položkami skrývá, komu a za co Stratkom platil - a bude nepochybně zajímavé to zjistit. Šlo to na reklamu? Na influencery? Na placené spolupracovníky na sítích, kteří mají za úkol šířit obsah? Úkol pro rozpočtový výbor PS či jiné orgány (NKÚ).