Smrt a politika? V devadesátkách. A teď v kauze Dozimetr

politika

Za posledních třicet let nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. A ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou STAN, jehož členové jsou do kauzy zapleteni, je stále ve funkci. 

Smrt a politika? V devadesátkách. A teď v kauze Dozimetr
Vít Rakušan, ministr vnitra
7. listopadu 2023 - 06:30

Hned čtyři aktéři případu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti. Všichni zemřeli od loňského června. Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají všichni čtyři společnou - nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.

Čtyři mrtví v aktuální kriminální kauze s přesahem do politiky jsou unikátní. Přibližují se tomu jen dvě aféry. Obě z devadesátých let. Za posledních třicet let nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. Přibližují se tomu jen dvě aféry: Wallis-Kožený a privatizace Jihočeských mlékáren. Oba příběhy sahají do ranných devadesátých let.

V kriminálním příběhu, pro který se vžilo policejní označené Dozimetr, jsou po smrti hned čtyři jeho aktéři. Všichni zemřeli od loňského června, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který přináší i jejich jména. Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají společnou všichni čtyři: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.

Dozimetr je těm dvěma devadesátkovým kauzám podobný v tom, že šlo o peníze a moc. V případě bývalého důstojníka StB a později polistopadové tajné služby Václava Wallise šlo o podezření, že prodával tajné informace ikoně kupónové privatizace Viktoru Koženému. Hned několik osob z materiálů, které podle prokuratury Wallis předal Koženému, zemřelo.


Šlo například o vraždu rozhlasového novináře Jiřího Válka, který byl v úzkém kontaktu s některými tehdejšími politiky. Nebo tragickou smrt podnikatele Petra Podlešáka z řad zájemců o privatizaci vojenského prostoru Ralsko, kde se křížily zájmy postsovětských republik a Američanů. Co přesně stálo za jejich smrtí, to se nikdy nevyšetřilo. Ostatně i Wallisova kauza šla do ztracena a on sám byl po dekádě soudních líčení osvobozen.

Podobně to dopadlo v případě dvou mrtvých spojených s privatizaci Jihočeských mlékáren, kde policie vyšetřovala podezření z pokusu o uplacení klíčové postavy privatizace Jaroslava Muroně. Jeden ze svědků, agent tajné služby Leo Dvořák, tehdy zemřel při podezřelé autonehodě.

“Pochybovali i Dvořákovi kolegové z tajné služby FBIS. Už proto, že se krátce před nehodou svěřil svým blízkým, že mu někdo vyhrožuje likvidací,” napsala v roce 1994 v Mladé frontě dnešní šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. 

“Mysleli jsme si to taky, že to nebyla nehoda,” citoval časopis Neovlivní.cz o dvě desítky let později Michaela Kocába, pro kterého Leo Dvořák v devadesátkách pracoval v parlamentu. V příběhu je podle serveru Neovlivni.cz důležitý ještě jeden detail. Zmíněný Dvořák totiž v rámci svých pestrých aktivit před smrtí pracoval pro francouzskou potravinářskou společnost, která měla zájem získat Jihočeské mlékárny.

A u stejné firmy byla na stáži i Jana S., pracovnice inovačního oddělení Jihočeských mlékáren. Pár měsíců po Dvořákovi zemřela i ona. Kdosi ji uškrtil v lese za Českými Budějovicemi. Její manžel se svěřil, že šla na schůzku s neznámým mužem, který ji před tím telefonoval. Muže, ani vraha Jany S. policie nikdy nenašla, uvedl server neovlivni.cz.

Rakušan, hnutí STAN a Dozimetr

Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří podle vyšetřovatelů ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Peníze si pak měli dělit mezi sebou.

Mezi obviněnými je dnes již bývalý pražský náměstek Petr Hlubuček (STAN) nebo lobbista Michal Redl. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli ní ministr školství Petr Gazdík a na hraně se ocitlo vládní hnutí STAN (Starostové a nezávislí), kterému předsedá současný ministr vnitra Vít Rakušan. A Rakušan je také tím, kdo celou kauzu z pozice ministra vnitra "dozoruje". Opozice opakovaně volala po jeho odvolání kvůli střetu zájmu, nicméně premiér Petr Fiala (ODS) ministra pokaždé podržel. 

Psal jsme:

Nedávno se provalilo, že i ministr vnitra Vít Rakušan používal šifrovaný telefon. Stejný telefon  a od stejných lidí figurujících v kauze Dozimetr. A také se ukázalo, že ministr lhal, když vlastnictví šifrovaného telefonu v minulosti popíral. I tentokráte přispěchal premiér Fiala a Rakušana obhajoval. Přestože se celá opozice sjednotila a vyvíjela na vládu nátlak, aby byl Rakušan odvolán, neuspěla. 

Situaci tehdy na svém facebookovém profilu popsal advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. 

„Europoslanec STAN Stanislav Polčák přiznal v rozhovoru pro média, že s hlavní postavou aféry Dozimetr, Michalem Redlem, trávili rodinné dovolené. 

Na otázku, zda Redl financoval kampaň hnutí STAN odmítl s poukazem na advokátní mlčenlivost odpovědět. 
V souvislosti s tvrzením pirátského poslance Michálka,  že STAN financoval kroužkovací kampaň “z černých peněz, které ukradli v dopravním podniku”, se však odpověď přímo nabízí. 

Polčák také tvrdí, že si Vít Rakušan u něj osobně vyžádal telefon se šifrovací aplikací, kterou disponoval právě Michal Redl. Dodávám, že s touto aplikací můžete komunikovat pouze s okruhem lidí, kteří ji rovněž mají v telefonu nainstalovanou. S nikým jiným. Kdybych byl státním zástupcem, tak mi tyto indicie na zahájení trestního stíhání bohatě stačí. 

Co se pak týče politické odpovědnosti, tak tam není už vůbec o čem diskutovat. V každé normální zemi by už ministr vnitra rezignoval. Ten náš se vymlouvá na to, že dal telefon dětem. No, udělejte si obrázek sami. 
A kdyby třeba ve Velké Británii politik stižený tímto obřím skandálem neodstoupí, tak jej k tomu média během 3 dnů masivním tlakem donutí. U nás je ticho po pěšině. 

A ještě jeden malý dodatek - tahle kauza je z právního hlediska asi stokrát vážnější než celé Čapí hnízdo. Tady nejde o nějakých prostavěných 50 milionů z dotací, tady jde o výnos z trestné činnosti použitý na ovlivnění výsledků parlamentních voleb. Tudíž o podezření z mimořádně závažné trestné činnosti. Proto musí odejít Rakušan i celý STAN. Neprodleně," uzavřel advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?