Trump a Biden se střetnou v první prezidentské debatě

politika

Tento týden se Joe Biden a Donald Trump utkají v historické prezidentské debatě Spojených států, která by mohla být rozhodujícím momentem v prezidentských volbách v roce 2024. Miliony potenciálních voličů se budou na tento souboj dívat, což zvyšuje význam celé události.

Trump a Biden se střetnou v první prezidentské debatě
Joe Biden, Donald Trump
24. června 2024 - 15:50

Tento střet zahajuje bouřlivé léto s kampaní v hluboce polarizovaných a napjatých Spojených státech, které se stále potýkají s následky chaosu a násilí z voleb v roce 2020.

Protože tento cyklus zahrnuje pouze dvě debaty, čtvrteční vysoce rizikový střet nabývá ještě většího významu. Oba kandidáti zvýšili své osobní útoky, přičemž národní průzkumy ukazují, že jsou na tom velmi podobně, uvádí ve své reportáži agentura Associated Press.

„Debata je důležitá, protože je to příležitost pro dva dobře známé kandidáty, aby se znovu představili veřejnosti, která je dobře zná, ale možná nevěnovala pozornost,“ řekl Donald Nieman, politický analytik a profesor historie na Binghamtonské univerzitě ve státě New York.

„Velká otázka je, kolik veřejnosti – mimo politické nadšence – bude věnovat pozornost takto rané debatě.“

Pro Trumpa je 90minutový střet příležitostí zdůraznit obavy ohledně mentální bystrosti 81letého Bidena, ačkoli i 78letý republikán čelil vlastním obavám o věk.

Pro Bidena, první debata mezi současným a bývalým prezidentem, bude příležitostí zdůraznit právní problémy, kterým Trump čelí, a vykreslit ho jako nevhodného pro úřad.

Prezident se bude také zoufale snažit vyhnout jakýmkoli zásadním přešlapům, které by ho na této scéně mohly stát listopadové volby.

Debata přichází po kriminálním procesu, který měsíce zaměstnával Trumpovu pozornost, s jeho odsouzením za 34 přečinů falšování obchodních záznamů naplánovaným na 11. července.

Oba kandidáti odmítli dvoustrannou komisi, která od roku 1988 organizuje debaty, a rozhodli se místo toho pro první střetnutí nezvykle brzy v roce na CNN, a druhé na ABC 10. září.Poslední debaty mezi oběma muži v roce 2020 byly napjaté, přičemž Biden v jednom okamžiku reagoval na Trumpovy opakované přerušování slovy: „Mlč, člověče!“

Tentokrát mají moderátoři k dispozici více nástrojů pro udržení pořádku, přičemž mikrofony budou ztlumeny kromě kandidáta, který má právě slovo.

„Trump je notoricky nedisciplinovaný a pravděpodobně bude trpět tím, že nebude moci dominovat události tím, že bude přerušovat svého oponenta a protahovat čas svými dlouhými, urážlivými tirádami,“ řekl politolog Nicholas Creel z Georgia College and State University.

„Biden také počítá s tím, že tato debata připomene Američanům chaos, který byl Trumpovým prezidentstvím, takže možnost, že Trump nedokáže dodržovat pravidla a bude v důsledku toho podávat špatný výkon, je velmi pravděpodobná.“

Debaty však nejsou jen o politických argumentech, ale také o zvučných vyjádřeních na sociálních médiích, a oba kandidáti budou hledat výbušné virální momenty.

Potraty, stav demokracie v USA a zahraniční konflikty jsou pro voliče důležitými otázkami, i když inflace a bezpečnost na hranicích pravděpodobně zůstanou na prvním místě.

Psali jsme:

„Budu sledovat, zda se bývalý prezident Trump pokusí stát se v jakémkoli ohledu více 'prezidentským', i když kampaň by naznačovala, že odpověď na to je ne,“ řekl Grant Reeher, profesor politologie na Syracuse University.

Bidenova kampaň minulý týden zveřejnila reklamu, ve které útočí na Trumpa kvůli jeho trestním odsouzením, zatímco prezident zamířil do svého horského útočiště v Camp Davidu, aby si doladil útočné linie a protiargumenty.

Trump, který má potíže s podrobnými diskusemi o politice, se sešel s poradci a potenciálními viceprezidentskými kandidáty ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě, kde byl důraz kladen spíše na tón a obecnou podstatu než na detaily.

Trump by těžil z toho, kdyby se držel scénáře, zdůraznil Bidenovy slabiny v oblasti inflace a imigrace a zmírnil bombastičnost, řekl Nieman, analytik z Binghamtonu.

„Zklamalo by to jeho základnu, ale výrazně by to pomohlo získat podporu od příměstských, vysokoškolsky vzdělaných žen,“ uvádí agentura Associated Press.

Debata mezi těmito dvěma kandidáty tak slibuje být nejen napínavá, ale i klíčová pro vývoj prezidentských voleb v roce 2024, přičemž jakékoli přešlapy nebo silné momenty mohou mít dalekosáhlé důsledky.

(jk, associated press, foto: red.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?