Ústavní soudci čelí po rozhodnutí o valorizaci důchodů výhrůžkám

politika

Předseda Ústavního soudu Josef Baxa uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT, že on i jeho kolegové čelí po rozhodnutí ohledně valorizace důchodů množství urážek a výhrůžek.

Ústavní soudci čelí po rozhodnutí o valorizaci důchodů výhrůžkám
Josef Baxa, šéf Ústavního soudu
5. února 2024 - 07:03

Baxa také prohlásil, že ho zaskočila razance veřejné diskuse ohledně zmíněného nálezu a důrazně varoval před zpochybňováním nezávislých institucí.

„Nosím talár prakticky 40 let, byl jsem dlouhý čas trestním soudcem, soudil jsem různé násilníky, zloděje, lupiče i vrahy. Ale nikdy jsem na svoji adresu nedostal tolik urážlivých, nenávistných, výhrůžných projevů jako za poslední týden, konstatoval Baxa.

Připomněl, že Ústavní soud u veřejnosti dlouhodobě požívá velké důvěry.

„Teď najednou na základě jednoho nálezu jsme hloupí, nerozumíme tomu, jsme zaprodaní, jsme zkorumpovaní, provládní, bolševičtí,“ uvedl Baxa některé výroky, které podle něj přicházejí nejen jemu, ale i zpravodaji Vojtěchu Šimíčkovi a dalším kolegům. Zloba obsažená ve vzkazech je podle něj neuvěřitelná.„Zpochybňovat instituce v jejich samotném základu je velmi nebezpečné (...) Ústavní soud nikomu neslouží,není prezidentský, není vládní, patří nikomu a každému a je potřeba, aby se na to lidé spolehli,“ řekl důrazně předseda Ústavního soudu.

Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí ještě mnoho dalších vlád i další prezidenty. Úvahu, že při rozhodování jde ÚS někomu na ruku, označil Baxa za naprosto nemístnou.

Nálezem z 24. ledna Ústavní soud výraznou většinou zamítl návrh poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely, která jednorázově omezila nárůst penzí a kvůli hrozícím dopadům na státní rozpočet připravila důchodce v průměru o tisícikorunu měsíčně.

Psali jsme:

Vláda podle soudu nezneužila stav legislativní nouze, okolnosti totiž byly mimořádné a hrozily hospodářské škody. Opozice také měla ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. Ústavní soud poukázal na přiznané obstrukce a dlouhé projevy opozičních politiků.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 16%
transparent.gif transparent.gif
Ne 69%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif