Už žádné zbraně Ukrajině, řešení je mír! Fico splnil slib

politika

Premiér Slovenska Robert Fico (SMER) splnil hned po nástupu do své funkce jeden ze svých předvolebních slibů a před poslanci prohlásil, že Slovensko již nebude posílat na Ukrajinu žádné zbraně. 

Už žádné zbraně Ukrajině, řešení je mír! Fico splnil slib
Robert Fico (SMER-SD)
28. října 2023 - 06:05

Fico se také nechal slyšet, že válka na Ukrajině není válkou Slovenska a že s ní jeho země nemá nic společného. 

"Když sleduji informování slovenské veřejnosti o vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině, tak všechna slovenská média nás informují... a já si vážím slovenských médií, říkají stále pravdu, jen pravdu a pravdu... Tak Rusové v podstatě nejsou schopni dobýt okresní cestu tam někde na Donbasu a v Luhansku. Bijí se o vesnici, kde je 200 domů a v těch domech nikdo nebydlí a oni neví, jak se posunout 30 metrů. Co to tady říkáme za nesmysly? Co to tady plašíme? Koho? Co vy říkáte o Rusech, že jim tam padají kalhoty a že utíkají z boje a nejsou schopni nevím co. Už je vidíte na východní hranici a ohrožuje to investice na východním Slovensku. To je sci-fi a jednoduše nikdy na takovou diskuzi nepůjdu," prohlásil nově zvolený slovenský premiér Robert Fico.


"A druhou věc, kterou musíme říct: Aby nebyly žádné pochybnosti, neboť vím, čeho jste schopni, že řeknete, že Fico podporuje Zelenského mírový plán, to znamená, že podporuje stažení všeho z Ukrajiny. Já jsem pro ukončení válečných akcí a je mi jedno, jaký je to plán. Na čem se dohodnou, to bude věc Rusů a Američanů. Dobře víte, že Ukrajinci v tom nemají žádnou roli. Je to jednoduše Waterloo. Ukrajina je Waterloo a Američani s Rusy si to na tomto Waterloo rozdávají. Na čem se dohodnou Rusové a Američané, to bude platit. Já si přeji, aby to byl mír: Já nepodporuji žádné plány pana Zelenského, protože plány jsou absolutně nerealistické z pohledu podmínek, které jsou kladené. Mír, okamžité spojení aktivit. Já v tomto vidím ne rozhodující úlohu Zelenského, já vidím rozhodující úlohu EU. Evropská unie by se měla přeměnit z momentálního dodavatele zbraní, protože je druhý největší dodavatel zbraní, na mírotvorce. To je mírový projekt. A z tohoto mírového projektu se stalo, jak co nejvíc lidí pozabíjet na Ukrajině. Já tomu nerozumím. A když se podíváme na ty věci, které jsou navrhované a diskutované, každý uvažuje co nejvíce se tam pozabíjet. A to je co za plán? Toto odmítám. Ukrajina ve válce není naše válka. S touto válkou nemáme nic společného," řekl dále premiér Fico.


"A budu to říkat tisíckrát otevřeně, nezapomínejme na to, že tak jako útok Hamásu na Izrael způsobil tvrdou odvetu, tak se něco stalo v tom roce 2014. Můžeme přinést fotografie, strašné fotografie, upálených dětí, lidí a dalších věcí. Můžeme přinést věci, které jasně potvrzovaly útoky ukrajinských fašistů na civilní obyvatelstvo ruské národnosti. Víte, podívejme se na věci ne černobílé. Nedívejme se americkýma očima. Dívejme se slovenskýma očima. My jsme Slovensko, my se musíme i v tomto konfliktu podívat na naše vlastní národní a státní zájmy. A to je bezpečnost, ta bezpečnost nebude, když na Ukrajině bude válka pokračovat dalších deset let. Bezpečnost bude tehdy, když bude mírový plán. Budeme tak bezpeční, jak budeme vědět, že Ukrajina je v bezpečném neutrálním postavení. Umíte si představit, co by to pro Slovensko znamenalo, kdyby se Ukrajina tlačila do NATO? Umíte si představit, že by Rusko bylo nuceno akceptovat za souseda členský stát NATO? Je to nemožné. Konečně to pochopte. Je to reál politika. To všichni vědí. I samotní Američané to vědí, i proto na summitu NATO Ukrajincům nic nedali, nebo věděli, že jim nic nemohou dát. Zase tolik rozumu mají ve Spojených státech amerických, že do takovéhoto obrovského konfliktu si nemohou dovolit jít. Máme na to totálně rozdílné názory a já nemohu ustoupit, pokud jde o postoje, které jsme prezentovali před volbami, ani o jeden krok," pokračoval Robert Fico. 

Psali jsme:

"Ale shodneme se, pojďme jim pomáhat. Dělejme všechno pro mír. Minimálně na takovémto základním postulátu se všichni shodneme, ale já jsem rád, že došlo k této výměně, neboť nemáte pocit, že je po volbách a že my tady budeme jako nějací beránci chodit do Bruselu a říkat tam něco jiného. To skutečně ne. Nemám k tomu důvod. Já dnes čekám výměnu názorů, a když k ní dojde, k tomu setkání s paní předsedkyní komise, kvůli tomu, jak Komise totálně reagovala na porušování právního státu na Slovensku... To je jak možné, že zavřete člověka do vazby a potom se mu ministerstvo spravedlnosti omluví? Co to je? Jak se to může stát? Že je rok člověk ve vazbě, za nic, bezdůvodně? Evropská komise se na to dívá, my jsme psali, informovali, neřekli ani půl slova. Neřekli proto, že tu byla vláda, která splnila všechna přání Evropské unie do posledního bodu," dodal Fico, který post šéfa vládního kabinetu vykonává již po čtvrté. 

"A řekli si: Ať se tam pozabíjejí, ať tam opozici pozavírají, co tam je, hlavní věc je, že tam přijde pan Heger, pan Matovič a pan Ódor a odsouhlasí se nám vše, co potřebují. Konec, tečka, skončilo to. Však ne proto jsme vyhráli volby, abychom šli do politiky tak, jako tomu bylo dosud. To byla slovenská zahraniční politika, to nebyla zahraniční politika bruselská, washingtonská nebo ruská, to bude slovenská zahraniční politika, a to vám garantuji, že si na tom dám sakra záležet, aby to tak bylo," ukončil své vystoupení před poslanci premiér Robert Fico

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: smer-sd)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?